Renta wdowia

Jak prawidłowo wypełnić wniosek o rentę wdowią? Nie popełnij tych błędów

2025-01-20 12:14

W ciągu dwóch tygodni stycznia do ZUS wpłynęło ponad 133 tys. wniosków o rentę wdowią. Trzy czwarte z nich zostało złożone osobiście w placówkach ZUS. Wśród złożonych wniosków nie brakowało błędów, co może skutkować wydaniem decyzji odmownej albo wydłużeniem postępowania w przyznaniu świadczenia. Sprawdźcie, jak prawidłowo wypełnić wniosek o rentę wdowią.

Z początkiem roku seniorzy tłumnie ruszyli składać wnioski o rentę wdowią. Tylko w ciągu dwóch pierwszych tygodni stycznia do ZUS trafiło ponad 133 tys. wniosków o rentę wdowią. Aż 74 proc. z nich zostało złożonych osobiście. To z kolei przełożyło się na ogromne kolejki w placówkach ZUS oraz... błędy we wnioskach.

Pracownicy ZUS zwracają uwagę, że wiele osób chce złożyć dokumenty o rentę wdowią jak najszybciej, bez uważnego wczytania się w treść informacji, w konsekwencji czego zaznaczają we wniosku złe odpowiedzi albo w ogóle nie wypełniają rubryk. Nieprawidłowe wypełnienie wniosku może skutkować wydaniem decyzji odmownej (jeśli okaże się, że zgodnie z podanymi w formularzu odpowiedziami, wnioskodawca nie spełnia wymaganych warunków) albo wydłużyć postępowanie w przyznaniu świadczenia.

- Dlatego warto uważnie, na spokojnie przeanalizować wniosek, by udzielić właściwych odpowiedzi – podkreśla Iwona Kowalska-Matis, rzeczniczka prasowa ZUS w województwie dolnośląskim.

Jak prawidłowo wypełnić wniosek o rentę wdowią?

Jak wskazują pracownicy ZUS, błąd, który powtarza się stosunkowo często, popełniany jest na stronie 3 wniosku, w pozycji oświadczenie wnioskodawcy. Przy informacji „mam przyznane inne świadczenie lub mam złożony wniosek o inne świadczenie i oczekuję na decyzję w tej sprawie” część seniorów zaznacza odpowiedź „nie”. Taka odpowiedź może skutkować wydaniem decyzji odmawiającej przyznania renty wdowiej, bo warunkiem jest posiadanie prawa do co najmniej dwóch świadczeń.

- W tym pytaniu chodzi o to, czy klient ma przyznane swoje świadczenie (np. emeryturę), które zostało zawieszone, gdyż kiedyś wybrał rentę rodzinną, jako korzystniejsze finansowo świadczenie – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis. - To samo dotyczy sytuacji, gdy klienci dopiero składają wniosek o swoje świadczenie. Jeśli mieliśmy prawo do swojej emerytury, ale została zawieszona bądź, złożyliśmy wniosek o przyznanie swojego świadczenia, bo do tej pory nie występowaliśmy o nie, to wówczas trzeba zaznaczyć odpowiedź „tak”. Odpowiedź „nie” powoduje, że klient nie spełnia warunku do przyznania renty wdowiej.

Kolejny powtarzający się błąd również dotyczy rubryki na stronie 3. W pozycji oświadczenie wnioskodawcy („mam przyznane inne świadczenie lub mam złożony wniosek o inne świadczenie i oczekuję na decyzję w tej sprawie) klienci często pomijają udzielenie odpowiedzi na to pytanie dotyczące zagranicznych instytucji i zostawiają te pozycje puste.

- Takie wypełnienie formularza ERWD spowoduje konieczność przeprowadzania postępowania wyjaśniającego, co może wydłużyć przyznanie świadczenia - wskazuje Iwona Kowalska-Matis.

Ważną rubryką, której nie powinno się pomijać jest pole z numerem rachunku bankowego, na jaki ma być wpłacane świadczenie.

W poniższej galerii znajdziecie instrukcję, jak wypełnić wniosek o rentę wdowią:

Kto ma prawo do renty wdowiej?

Prawo do wypłaty świadczeń w zbiegu czyli tzw. „renty wdowiej” przysługuje osobie, która ma prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, w tym renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Dotychczas osoba taka mogła pobierać tylko jedno z tych świadczeń. Od lipca będzie jej przysługiwać renta wdowia, czyli połączenie dwóch świadczeń w jednej z dwóch konfiguracji:

  • 15 proc. własnego świadczenia (np. emerytury) i 100 proc. renty rodzinnej
  • 100 proc. własnego świadczenia (np. emerytury) i 15 proc. renty rodzinnej

Od 1 stycznia 2027 r. drugie świadczenie zostanie zwiększone z 15 proc. do 25 proc. Wysokość renty wdowiej nie może przekroczyć trzykrotności kwoty najniższej emerytury - obecnie (do końca lutego 2025 r.) to 3 x 1780,96 zł, czyli łącznie 5342,88 zł.

- Samo bycie wdową czy wdowcem nie wystarczy do uzyskania prawa do renty wdowiej. Renta wdowia będzie przyznawana na wniosek po spełnieniu określonych warunków. Trzeba mieć ukończony powszechny wiek emerytalny, wynoszący 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, pozostawać we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka oraz nabyć prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż przed ukończeniem 55 lat (kobieta) i 60 lat (mężczyzna) - informuje Iwona Kowalska-Matis. - To oznacza, że wdowa, która nabyła prawa do renty rodzinnej w wieku 40 czy 50 lat nie będzie miała prawa do renty wdowiej. Ze zwiększenia nie skorzystają także osoby, które pozostają obecnie w związku małżeńskim.

Uprawnieni seniorzy na złożenie wniosku o rentę wdowią mają czas do końca lipca. To, czy wniosek wpłynie do ZUS w styczniu czy w maju, nie ma żadnego znaczenia, bo renta wdowia będzie wypłacana dopiero od lipca. Ważne, by wniosek wypełnić prawidłowo, zaznaczając właściwe rubryki.

Tych sportowców w PRL-u znał każdy. Czy pamiętasz, jaką dyscyplinę uprawiali?
Pytanie 1 z 15
Jaką dyscyplinę uprawiała Irena Szewińska?
Łódź Radio ESKA Google News
Autor:
Przeżyli razem 70 lat, zmarli tego samego dnia