Ostatnie lato. Nowa wystawa w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi
W piątek, 30 sierpnia, zabytkowe wnętrza willi znajdującej się na terenie Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi znów otworzą się dla zwiedzających. Goście będą mogli zobaczyć nową wystawę, która opowiada o fikcyjnej rodzinie zamożnych łodzian, spędzającej lato 1939 roku w wynajętej willi w Rudzie Pabianickiej.
Przed II wojną światową Ruda była popularną miejscowością wypoczynkową. Letnie rezydencje mieli tu bogaci łódzcy przemysłowcy. Działało tam kino Muza, odbywały się wyścigi konne i dansingi, można było popływać łódką i nacieszyć się zdrowym leśnym powietrzem.
- Nie zachowały się zdjęcia pomieszczeń rudzkich willi, więc musieliśmy uruchomić wyobraźnię. Pomocne w tym były książki i wspomnienia o letniskach w Rudzie, Kolumnie, a także w Świdrze i Otwocku oraz konsultacje ze znawcą wyposażenia domów w dwudziestoleciu międzywojennym – mówi Magda Gonera, kuratorka wystawy i kierowniczka Działu Edukacji CMWŁ.
Wystawa „Ostatnie lato” będzie jednak zupełnie inna od pozostałych. Zwiedzający będą mogli wcielić się w rolę letnika i doświadczyć różnych form wypoczynku.
- Tutaj można po prostu przyjść, miło spędzić czas, porobić różne rzeczy i nie czuć się jak w muzeum tylko jak gość na letnisku – mówi Marzena Wiśniak, zastępca dyrektora CMWŁ.
- Zachęcamy wszystkich, żeby dotykali, używali i przede wszystkim odpoczywali, bo wystawa jest właśnie o odpoczynku, a nasza willa pełniła kiedyś funkcje wypoczynkowe – dodaje Aneta Dalbiak, dyrektor muzeum.
Odwiedzający poczują się jak goście na letnisku
Goście będą zagrać w przedwojenny flirt towarzyski, szachy i gry planszowe, pohaftować na tamborku, ułożyć bukiet kwiatowy, pobawić się domkiem dla lalek, posiedzieć na pełnej roślin werandzie i wsłuchać się w odgłosy natury albo poprzymierzać modne w XX-leciu międzywojennym stroje i akcesoria. W ciepłe dni będzie można urządzić sobie piknik przed willą, pograć w kręgle czy poleżeć z książką na leżaku.
Wystawa „Ostatnie lato” jest prawdziwą skarbnicą wiedzy o wypoczynku i spędzaniu wolnego czasu w latach 30. XX wieku. Ale nie tylko. To raj dla fanów dawnego wzornictwa i dizajnu - wnętrza willi wyposażone zostały w oryginalne meble i przedmioty z epoki. Cenne informacje odnajdą tutaj również miłośnicy dawnej architektury i willi typu świdermajer.
Ekspozycję uzupełnia „pokój współczesny” pełen faktów i ciekawostek na temat rozwoju turystyki w Polsce, popularnych sposobów podróżowania i modnych przedwojennych kurortów. Jest też salka kinowa, w której można obejrzeć filmy o architekturze i uzdrowiskach w XX-leciu międzywojennym oraz czytelnia na werandzie.
Nie sposób pominąć historię samej willi, która stanowi naturalną scenerię dla wystawy. Do muzeum willa trafiła w 2008 roku – została przeniesiona z Rudy Pabianickiej, z ulicy Scaleniowej. W latach 30. XX wieku należała do fabrykanta Szai Światłowskiego, który kupił ją dla swojej chorej na suchoty żony.
- Na potrzeby ekspozycji zbadaliśmy dokładnie dzieje willi. Udało nam się dotrzeć do jej mieszkańców i rozwiązać wiele zagadek związanych z historią tego budynku. O tym wszystkim będzie można poczytać podczas zwiedzania – wyjaśnia Marcin Antczak z Działu Biblioteki i Archiwum CMWŁ.
Otwarcie wystawy odbędzie się 30 sierpnia 2024 o godzinie 19:00.