Coraz mniej Polaków chodzi na religię
Według najnowszych danych w roku szkolnym 2021/2022 na lekcję religii we wszystkich typach placówek edukacyjnych uczęszczało 82 procent uczniów, co stanowiło o 3,3 punktu procentowego w porównaniu z rokiem poprzednim.
Z pierwszych informacji z roku szkolnego 2022/2023 wszystko wskazuje, że wskaźnik będzie jeszcze wyższy. Biorąc pod uwagę dane np. sprzed kilku czy nawet kilkunastu lat, różnica jest ogromna.
W Łodzi na religię chodzi najmniej uczniów
Najgorzej sytuacja w roku 2021/2022 wyglądała w Łodzi, gdzie najwięcej uczniów nie chodziło na lekcje religii. Zaledwie 56 procent uczniów ze wszystkich szkół uczęszczało na zajęcia.
Natomiast jeśli chodzi tylko o szkoły średnie, aż 72,2 procent osób nie uczęszczało na religię. W roku szkolnym 2022/2023 jest to już 78,8 procent. Oznacza to więc wzrost o 6,4%. A rok się jeszcze nie skończył.
Religia czy etyka? Jaki jest wybór?
W tej chwili religia i etyka nie są dla ucznia przedmiotami obowiązkowymi. Udział w nich jest dobrowolny. Uczeń może uczestniczyć w zajęciach z religii, z etyki, z obu przedmiotów, a może też nie wybrać żadnego z nich. Z uczestnictwa w zajęciach z tych przedmiotów można zrezygnować na każdym etapie edukacji, również w trakcie trwania roku szkolnego.