Eurostat opublikował zestawienie wydatków gospodarstw domowych na żywność i napoje, w tym alkoholowe. Średnia europejska wyniosła 1,8 proc. przeciętnego domowego budżetu. Tyle średnio wydają Europejczycy na alkohol. Polacy na napoje alkoholowe przeznaczają dwa razy tyle - dokładnie 3,7 proc. budżetu przeciętnego gospodarstwa domowego, co daje nam trzecie miejsce w całej Europie.
Więcej na alkohol wydają tylko Łotysze i Estończycy. Pierwsze miejsce w niechlubnym rankingu zajęła Łotwa z wynikiem 5,0 proc. Na drugim miejscu jest Estonia, gdzie przeciętne gospodarstwo domowe wydaje 4,7 proc. swojego całego budżetu na napoje wyskokowe. Na drugim biegunie zestawienie znaleźli się Włosi, którzy dają na alkohol zaledwie 1 proc. domowego budżetu, czyli znacznie poniżej średniej europejskiej.
Wydatki na alkohol to jedno, a spożycie to drugie. Jak wynika z najnowszego raportu „Alkohol w Polsce”, w ostatnich dwóch latach całkowita konsumpcja alkoholu w przeliczeniu na jednego mieszkańca Polski zmalała. W 2020 r. wyniosła ona 9,62 litrów per capita, a w roku 2021 – 9,7 litrów. Oznacza to, że Polacy nie odbiegają od średniej europejskiej.
Według ostatniego raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), mieszkańcy UE wypijają średnio 11,3 litra czystego alkoholu rocznie. W tym samym zestawieniu na jednego Polaka przypadało średnio 11,7 litra czystego alkoholu. Powodem tak wysokiego miejsca w zestawieniu wydatków na alkohol są zatem niskie zarobki w Polsce oraz wysoka inflacja.