Czajnik elektryczny

i

Autor: pixabay.com Choć niepozorny, zużywa dużo prądu. W ciągu roku około 292 kWh. Sposób na oszczędzanie - zagotowywać tylko tyle wody, ile potrzeba.

Gotujesz wodę kilka razy i zalewasz herbatę? Ryzykujesz poważnym zatruciem

2023-01-09 14:28

Większość z nas robi tak samo: budzi się, wlewa wodę w czajniku do pełna i zalewa wrzątkiem herbatę. A później gotuje ją po raz kolejny i kolejny, aż opróżni się cały czajnik. Tymczasem okazuje się, że to błąd, który może prowadzić nawet do poważnego zatrucia.

Gotujesz wodę na herbatę kilka razy? To błąd

Jak się okazuje, niemal wszyscy popełniamy bardzo poważny błąd podczas gotowania wody na herbatę, ponieważ kilkukrotne gotowanie tej samej wody może przynieść opłakane skutki dla zdrowia. A dlaczego?

Woda po zagotowaniu oczywiście zmienia swój skład. Podczas procesu gotowania z wody wyparowują szkodliwe dla zdrowia substancje, dlatego taka woda idealnie nadaje się do spożycia. Jeśli jednak tę samą wodę zagotujemy po raz drugi lub trzeci, to zaczynają się w niej gromadzić związki chemiczne, jak fluorki, arsen i azotany. A one mogą wpływać na rozwijanie się wielu chorób, zwiększają też ryzyko nowotworów. Dodatkowo, spożywanie kilkukrotnie zagotowanej wody grozi poważnym zatruciem.

Temperatura wody w czajniku. Jaka jest odpowiednia?

Wiedza o odpowiedniej temperaturze wody jest bardzo ważna, ponieważ zalanie herbaty wodą o nieodpowiedniej temperaturze sprawi, że znikną prozdrowotne antyoksydantów, które ulatniają się pod wpływem zbyt wysokiej temperatury. Jednak wszystko zależy od tego, jaką herbatę chcemy zaparzyć.

Jeśli chodzi o herbatę czarną, a także owocową, możemy bez problemu zalewać ją wrzątkiem. Inaczej jest w przypadku zielonej, białej i czerwonej herbaty. Najlepsza temperatura wody do zaparzenia zielonej herbaty to między 70 a 90 stopni Celsjusza, czerwonej to 90 stopni, a białej - maksymalnie 70 stopni.

To pierwsze takie ławki w Polsce. Pełnią funkcję stacji pogodowej i oczyszczają powietrze