Narodowy Spis Powszechny
Spis powszechny obejmuje całą populację ludności i mieszkań. Oznacza to, że dane uzyskiwane w wyniku spisu powszechnego pochodzą od wszystkich obywateli.
Spisy są realizowane raz na 10 lat na podstawie ustawy opisującej szczegółowe warunki realizacji tego badania. Ostatnie takie działania były przeprowadzane w 2022 roku.
Uzyskane podczas spisu powszechnego dane indywidualne są opracowywane i przedstawiane w postaci agregatów danych o różnych przekrojach i na różnych poziomach podziału terytorialnego i administracyjnego kraju. Wyniki spisu umożliwiają analizę i ocenę zróżnicowania przemian demograficznych i społecznych w dowolnych przekrojach. Na ich podstawie rząd podejmuje najważniejsze decyzje gospodarcze i społeczne na kolejne lata.
Polecany artykuł:
Narodowy Spis Powszechny. Liczba osób w gospodarstwach domowych
Przeciętne polskie gospodarstwo domowe liczy sobie trzy osoby. Jak wskazują eksperci portalu RynekPierwotny.pl sytuacja w poszczególnych regionach jest jednak bardzo zróżnicowana. Bowiem wskaźnik w poszczególnych powiatach i miastach waha się od 2,26 osoby do 4,44 osoby (przy krajowej średniej na poziomie 2,99 osoby).
Eksperci portalu RynekPierwotny.pl zwracają uwagę na ciekawe zjawisko, jakim jest mała liczba osób w gospodarstwach domowych mieszkających na terenie dużych miast.
Łódź, Warszawa, Wrocławia, Poznań i Kraków to miasta, w których gospodarstwa domowe liczą najmniejszą liczbę członków. Na drugim końcu, pod względem wielkości gospodarstwa domowego znajdziemy powiat limanowski, powiat myślenicki, powiat nowotarski, powiat tarnowski czy powiat ostrołęcki.
Gospodarstwa domowe w Łódzkiem. Gdzie żyją największe rodziny?
Sprawdziliśmy, jak sytuacja wygląda w województwie łódzkim. Poniżej w galerii prezentujemy powiaty, w których rodziny są najliczniejsze.