Gdzie szukać prawdziwków?

i

Autor: pixabay

Grzyby

Gdzie szukać prawdziwków? W tych miejscach rośnie ich najwięcej

2024-11-01 15:31

Polacy ruszyli na grzyby. Początek października to idealny czas na poszukiwanie borowików szlachetnych. Podpowiadamy, gdzie szukać prawdziwków, żeby wrócić do domu z pełnymi koszykami.

Gdzie szukać prawdziwków?

Przełom września i października to czas wielkiego grzybobrania. Ciepłe dni w pierwszej połowie września w połączeniu z opadami deszczu w drugiej połowie miesiąca sprawiły, że grzyby obrodziły. Zapaleni grzybiarze dzielą się w mediach społecznościowych zdjęciami swoich zbiorów i mapami grzybów. Większość z nich poluje na borowiki szlachetne, które obecnie wysypały w polskich lasach.

Gdzie najlepiej szukać prawdziwków? Początkujący grzybiarze powinni wiedzieć, że produkcja owocników grzybów leśnych obywa się w drzewostanach. Pomiędzy grzybnią a korzeniami drzew zachodzi związek nazywany ektomikoryzą. Drzewa i grzyby wymieniają się pomiędzy sobą różnymi substancjami. Grzyby przekazują drzewom związki mineralne i wodę, a otrzymują w zamian węglowodany. Bez tego związku z lesie w ogóle nie byłoby grzybów. Poszukiwacze prawdziwków powinni wiedzieć, z jakimi drzewami wchodzą one w symbiozę. Eksperci podkreślają, że borowików należy szukać przede wszystkim przy sosnach i świerkach. Uwagę poszukiwaczy grzybów powinny zwrócić obrzeża sosnowych polan, a także miejsca pokryte mchem. Prawdziwki znajdziemy także przy dębach i bukach. To oznacza, że na poszukiwanie borowików możemy wyruszyć zarówno do lasów liściastych, jak i iglastych oraz mieszanych.

Jak rozpoznać borowika szlachetnego?

Borowik szlachetny jest jednym z najcenniejszych grzybów w Polsce. Rozpoznanie nie powinno sprawiać większych problemów początkującym grzybiarzom. Kapelusz borowika jest mięsisty, wypukły i matowy o barwie od piaskowej do kasztanowej. Rurki u młodych osobników są prawie białe, u starszych żółtooliwkowe. Trzon prawdziwa jest gruby, baryłkowaty, koloru piaskowego z białawą siateczką żyłek. Borowika można jednak pomylić z niejadalnym goryczakiem żółciowym, który charakteryzuje się trzonem z brązową siateczką o długich oczkach oraz różowo zabarwioną warstwą rurek. U młodych osobników rurki są brudnobiałe. Kapelusz goryczaka jest poduchowaty, zamszowaty. Nawet niewielki dodatek goryczaka do potrawy sporządzonej z borowików nie będzie nadawał się do jedzenia z powodu silnej goryczy.

Często jest mylony z borowikiem. Ten grzyb zepsuje wam każdą potrawę

Quiz. Trujące, jadalne, niejadalne - sprawdź, czy dobrze rozpoznasz te grzyby

Pytanie 1 z 14
Pieprznik pomarańczowy jest...
pieprznik pomarańczowy
Czy warto jeść grzyby?
Grzyby-zombie, psychodeliki i... maślaki. Dlaczego świat grzybów jest tak fascynujący? Marta Wrzosek
Mykologia to dział nauki zajmujący się grzybami. A jest co badać, bo grzyby znajdziemy nie tylko w lesie i na talerzu: pleśnie mogą stanowić dla nas śmiertelne zagrożenie, psylocybina bywa wykorzystywana do leczenia traum a kordycepsy (czyli grzyby-zombie) wdarły się do popkulturze dzięki "The Last of Us". W tym odcinku pytamy więc gdzie najlepiej wybrać się na grzybobranie? Czy dzięki grzybom halucynogennym ludzie nauczyli się komunikować? Czy grzyby znane z "The Last of Us" mogą zaatakować człowieka? O tym rozmawiamy z profesor Martą Wrzosek z Ogrodu Botanicznego UW, rzeczniczką Polskiego Stowarzyszenia Mykologicznego.
Nie ma głupich pytań