Lanthimos i jego „Czas zakłóceń”
Wydarzeniem otwierającym tegoroczny Fotofestiwal będzie premierowy wernisaż wystawy „Jitter period / Czas zakłóceń” Yorgosa Lanthimosa – autora takich filmów jak Kieł czy Biedne istoty. To pierwsza w Europie prezentacja fotograficznych prac reżysera.
– To niesamowicie liryczne, piękne obrazy, znane kinomanom z filmów Lanthimosa – podkreślił Krzysztof Candrowicz z Kolektywu Fotofestiwalu.
Wystawa zaaranżowana została jako labirynt w Art_Inkubatorze przy ul. Tymienieckiego 3, który pełni rolę centrum festiwalowego. Tylko w dniu otwarcia – czwartek 13 czerwca – zaplanowano aż 18 wernisaży.
Amerykańska fikcja i irańskie rytuały
Wśród najciekawszych wystaw tegorocznego festiwalu znajdą się m.in. nagrodzona Prix Elysée ekspozycja „Model Citizens” autorstwa Debi Cornwall – opowieść o amerykańskiej propagandzie i fikcji; projekt Hody Afshar o irańskich wyznawcach wiatru; oraz prace Salvatore Vitale, badające neokolonializm w wirtualnych światach. Polskim akcentem będą zdjęcia Michała Sity, dokumentujące rekonstrukcje historyczne.
Tego dnia poznamy także laureatów konkursu Fotograficzna Publikacja Roku 2025, a uczestnicy będą mogli obejrzeć specjalne ekspozycje książek fotograficznych z Palestyny i kolekcji Protestinphotobook.
Noc Fotografii, rozmowy i DJ-sety
Piątkowy program to m.in. szybkie prezentacje w ramach Photo-Match, uznawane za jedno z najlepszych wydarzeń współczesnej fotografii w Europie. Wieczorem goście wezmą udział w rozmowie Kuby Mikurdy z Yorgosem Lanthimosem, a po niej – w Nocy Fotografii.
Na Starym Rynku zaprezentowane zostaną m.in. projekty finalistów The PhMuseum Photography Grant oraz cykl Talent Futures 2025. Wieczór zakończy impreza w klubie Niebostan z setami DJ-skimi.
Książki, śniadania i fotografia na dnie basenu
Sobotni poranek upłynie pod znakiem rozmów o książkach – podczas wydarzenia „Późne śniadanie z książką fotograficzną” spotkają się twórcy, wydawcy i odbiorcy. Po południu Jason Fulford otworzy swoją niezwykłą instalację site-specific na… dnie zabytkowego basenu YMCA. To bezprecedensowy projekt w historii Fotofestiwalu.
Wieczorem Fotofestiwal połączy siły z wydarzeniem muzycznym Ravekjavik ZEN, prezentując wspólnie multimedialną wystawę „After Life”.
Fotografia na murach miasta
W ramach Programu Miasto odbędą się również wystawy plenerowe, rozlokowane w całej Łodzi. Widzowie zobaczą m.in. „Secret Performance” Sophie Thun w MS1, „Oni nie wyglądają jak ja” Niccolo Rastrelli w Pasażu Schillera oraz dwa duże projekty w Pałacu Biedermanna: „Historie Wspólnot” i „Działania fotozoficzne: Próbnik”.
Dla dzieci i dorosłych
Organizatorzy nie zapomnieli też o najmłodszych – w ramach Fotofestiwal Kids przygotowano specjalny program edukacyjny i warsztaty fotograficzne.
Opracował: Dawid Piątkowski, źródło: PAP