zakupy

i

Autor: Canva

Ekologia

Foliowe "zrywki" będą płatne? Rząd rozwiewa wątpliwości

2023-08-10 12:18

Posłowie chcą, by cienkie torby foliowe, których najczęściej używamy do owoców i warzyw w sklepach spożywczych, były płatne. Taką opcję chcą wprowadzić też niektóre supermarkety. Jest stanowcza reakcja rządu. Szczegóły w artykule.

Sklepy wprowadzają opłaty za "zrywki"

W niektórych sieciach handlowych już pojawiły się informacje, że foliowe torebki, tzw. zrywki, będą w niektórych przypadkach płatne. Na taki ruch zdecydowała się m.in. sieć Auchan, gdzie widnieje informacja, że bardzo lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego oferowane są bezpłatnie wyłącznie, kiedy są przeznaczone do sprzedaży żywności sprzedawanej luzem.

Co to oznacza? Jak wyjaśnia portal wiadomoscihandlowe.pl, "cienka foliówka nie jest naliczana przy kasie do rachunku, kiedy klient zapakuje do niej bułki, pomidory czy ogórki. Chodzi o sytuację, w której torebka jest podstawowym opakowaniem, co jest związane ze względami higienicznymi. W innym wypadku zrywki z tworzywa sztucznego o grubości poniżej 15 mikronów są odpłatne".

Wszystko po to, by zapobiec sytuacji, kiedy klienci, zamiast kupić przy kasie większą torbę, pakują wszystkie swoje zakupy  właśnie w tzw. zrywki.

Cienkie torebki foliowe będą płatne? Jest reakcja rządu

Również posłowie chcieliby, aby "zrywki" dostępne w sklepach przy stanowiskach z pieczywem czy warzywami, były płatne. Jak tłumaczą, torebki foliowe są w pierwszej dziesiątce najbardziej zaśmiecających Europę przedmiotów.

Dodają także, że unijna dyrektywa antyplastikowa z 2015 roku zakazuje sprzedaży "single use plastic carrier bags", czyli jednorazowych torebek foliowych. Jednak, jak tłumaczy Portal Samorządowy, ustawa dotyczyła reklamówek, czyli torebek powyżej 15 mikronów, grubszych i mocniejszych. 

Na interpelację odpowiedział wiceminister Jacek Ozdoba. Okazuje się, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie planuje regulacji mających na celu eliminację z obiegu torebek na zakupy z tworzywa sztucznego o grubości poniżej 15 mikrometrów. 

Przekazano również, że "zrywki" mogą być oferowane klientom bezpłatnie wyłącznie w sytuacji, w której są one wymagane ze względów higienicznych lub oferowane jako podstawowe opakowanie żywności luzem, gdy pomaga to w zapobieganiu marnowaniu żywności.

Dlatego też ich całkowita eliminacja nie może być na tę chwilę możliwa.

Chcę iść do więzienia, bo tam mnie wyleczą". Szokujące wyznanie

Oni ukończyli Szkołę Filmową w Łodzi. Lista nazwisk robi wrażenie!