Polska misja IGNIS oficjalnie zakończona. To jednak nie koniec pracy dla Polskiej Agencji Kosmicznej

2025-07-15 14:50

Choć polski astronauta zrealizował 100 proc. zaplanowanych działań misji IGNIS, to przed zespołem POLSA wciąż wiele pracy – choćby związanej z analizą wykonanych pokazów edukacyjnych - mówi Anna Bukiewicz-Szul z Polskiej Agencji Kosmicznej.

Polska misja IGNIS oficjalnie zakończona

i

Autor: POLSA/ Materiały prasowe

100 proc. misji IGNIS zrealizowane. Co dalej?

Kapsuła Dragon Grace z załogą misji Ax-4, w tym Polakiem Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim, wróciła we wtorek na Ziemię. Wodowanie miało miejsce w wodach Pacyfiku w pobliżu San Diego.

Anna Bukiewicz-Szul, koordynatorka programu edukacyjnego misji IGNIS, powiedziała, że zespół POLSA podczas wtorkowej transmisji wodowania miał akurat zaplanowane szkolenia, ale przerwano je, żeby osoby zaangażowane w organizację polskiej misji mogły na żywo obejrzeć powrót polskiego astronauty. - Była moc! Fantastyczny moment! - skomentowała.

Dodała, że choć misja IGNIS oficjalnie zakończyła się i zrealizowano 100 proc. jej zamierzeń, to w POLSA jest jeszcze dużo pracy z nią związanej. Agencja dopiero czeka na komplet materiałów – zdjęć, nagrań i ścieżek dźwiękowych – zarejestrowanych podczas pobytu astronauty na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Mają one posłużyć do stworzenia m.in. 60 zestawów edukacyjnych dla szkół.

- Czekam z niecierpliwością na te materiały. Dopiero jeśli okaże się, że przeprowadzono je zgodnie ze scenariuszami i większość przebiegła zgodnie z oczekiwaniami, będę w pełni usatysfakcjonowana - stwierdziła i dodała, że były sygnały, że nie wszystkie pokazy edukacyjne wyszły od razu i część była powtarzana. - Nic w tym dziwnego, nieważkość jest trudnym stanem, w którym wszystko przebiega inaczej - skomentowała. Podkreśliła jednak, że nawet nieudane doświadczenia mogą stanowić wartość edukacyjną.

- Nie mogę doczekać się momentu, aż zobaczę efekt naszej 1,5 rocznej pracy! - powiedziała.

Łódź Radio ESKA Google News

POLSA planuje 40 cykli warsztatów inżynieryjnych

Bukiewicz-Szul poinformowała również, że oprócz zestawów edukacyjnych POLSA planuje 40 cykli warsztatów inżynieryjnych dla młodzieży, cztery szkolenia dla nauczycieli oraz misje stratosferyczne. W przygotowaniu jest także finał konkursów towarzyszących misji oraz ogólnopolskie spotkania z jej uczestnikami.

Zapowiedziała, że pierwsze materiały mają trafić do szkół we wrześniu, kolejne będą publikowane stopniowo do końca roku. Zaznaczyła, że nad zawartością merytoryczną czuwać będą eksperci z różnych dziedzin, m.in. Polskie Towarzystwo Fizyczne. Nad dalszymi działaniami związanymi z misją POLSA pracuje wspólnie z Ministerstwem Rozwoju i Technologii, z Europejską Agencją Kosmiczną, a także z Ministerstwem Edukacji Narodowej.

Łączenie Politechniki Rzeszowskiej ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej