festiwal kamera akcja

i

Autor: Paweł Mańka

wydarzenia w Łodzi

Festiwal Kamera Akcja 2024. Przed nami wielkie filmowe święto. Znamy już cały program wydarzenia!

Przed nami cztery październikowe dni wypełnione po brzegi pokazami najciekawszych tytułów filmowych. Festiwal Kamera Akcja, bo o tym wydarzeniu mowa, odbędzie się w tym roku w trzech lokalizacjach. Poznaliśmy właśnie szczegółowy program festiwalu. Fani kina z pewnością nie będą się nudzić!

Festiwal Kamera Akcja 2024. Uczta dla fanów kina!

Festiwal Kamera Akcja zbliża się wielkimi krokami. Tegoroczna, 15. edycja wydarzenia, odbędzie się już w dniach od 24 do 27 października w trzech lokalizacjach: w Monopolis, Szkole Filmowej w Łodzi i Muzeum Kinematografii. 

Uczestników czeka prawdziwa uczta. W programie między innymi laureat Oscara, głośne premiery i najlepsze filmy sezonu. Ci, którzy nie mogą pojawić się na festiwalu osobiście, mogą wziąć udział w spotkaniach online.

"To festiwal krytyki filmowej, festiwal dyskusji. Bardzo dla nas ważne, by edukować w kontekście tego, by ta krytyka filmowa była konstruktywna. A więc dlatego tak ważny nacisk stawiamy na warsztaty. Rozmawiamy o tym, jak coraz lepiej pisać i mówić o kinie, ale również analizować filmy" - mówi Malwina Czajka z FKM.

"Jest to podróż przez najważniejsze festiwale filmowe. Pokazujemy filmy nagradzane w Cannes, w Wenecji, w Berlinie. (...) Będzie to 130 filmów krótkometrażowych i pełnometrażowych, zarówno online, jak i stacjonarnie. Wśród nich 22 premiery" - zapowiada dyrektor festiwalu, Przemysław Glajzner.

Festiwal Kamera Akcja 2024. Program

W programie hit tegorocznego Locarno "Red Path" Lotfiego Achoura, będący historią dwójki nastolatków, którzy wkradają się na tereny zajęte przez uzbrojonych ekstremistów w tunezyjskich górach. Pomysł, który miał być zabawą, szybko przeradza się w przerażającą walkę o przetrwanie. Autorem zachwycających zdjęć do filmu jest Wojciech Staroń. W spotkaniu po filmie udział wezmą producentki Krystyna Kantor i Joanna Szymańska z Shipsboy, które opowiedzą o niecodziennym stylu pracy na planie i zaangażowaniu w produkcję lokalnej społeczności.

Na długo przed grudniową premierą zaprezentowany zostanie także debiut Justyny Mytnik "Lany poniedziałek". To krzyk o wolność i uniwersalna opowieść o mierzeniu się z krzywdą, oswajaniu traumy i uzdrawiającej sile empatii. Inspiracją do jego powstania był "Labirynt fauna" Guillermo del Toro. Po seansie odbędzie się spotkanie z twórcami, a gośćmi rozmowy będą m.in. producentka Marta Gmosińska, montażysta Nikodem Chabior oraz autor zdjęć Maciej Twardowski. Październikowym must-see jest także przedpremierowy seans na zamknięcie festiwalu „Simona Kossak” Adriana Panka. To również okazja do spotkania i rozmowy z Sandrą Drzymalską wcielającą się w tytułową główną rolę.

Na widzów Kamery Akcji czeka pokaz "Grand Tour" jednego z najbardziej oryginalnych filmów tegorocznego festiwalu w Cannes. Nagrodzony za reżyserię Miguel Gomes zabiera tym razem publiczność w odyseję od Singapuru, przez Tajlandię, Wietnam i Filipiny, po Japonię i Chiny. To mieszanka kina niemego, teatru cieni, opery czy medytacji.

W line-upie festiwalu znalazło się także odkrycie tegorocznego Berlinale "Symfonia o umieraniu"Matthiasa Glasnera, mistrzowskie połączenie tragedii i czarnej komedii ze znakomitym Larsem Eidingerem w obsadzie. To historia o życiu we wszystkich jego odsłonach: o miłości, żałobie, stracie, śmierci i narodzinach.

Na ekrany wraca także Gustav Möller ze swoim "Ukrytym motywem"  Autor starannie układa emocjonalne puzzle, tworząc nowoczesny i wytrawny thriller psychologiczny. Na ekranie zobaczymy również surrealistyczne "Daaaaaali" Quentina Dupieux, a także ironiczny najnowszy film Daniela Hoesla i Julii Niemann "Veni, Vidi, Vici".

W festiwalowym programie zobaczymy aż 8 oscarowych pretendentów, w tym najnowsze dzieło Damiana Kocura "Pod wulkanem", będące obrazem stanu emocjonalnego ukraińskiej rodziny, którą wybuch wojny zastaje podczas wakacji na Teneryfie. O Oscara powalczy także polska koprodukcja "Dziewczyna z igłą".

Jak zapowiadają organizatorzy, widzów zafascynuje również zupełnie odjechany rollercoaster utrzymany w konwencji bliskiej klasykom jak "Fight Club" czy "Trainspotting" - "Kneecap. Hip hopowa rewolucja" Richa Peppiatta.  Z Austrii na łódzkie ekrany zawita także "Kąpiel diabła" duetu Severin Fiala i Veronika Franz.

Na FKA zaprezentowany zostanie wyróżniony w canneńskim Tygodniu Krytyki tytuł "Milczenie Julie", debiut belgijskiego reżysera Leonarda Van Dijla, który z szacunkiem i cierpliwością opowiada o rozpadającym się na kawałki świecie nastoletniej tenisistki.

W programie Festiwalu Kamera Akcja znalazł się także nagrodzony w Cannes Złotą Kamerą norweski "Armand" w reżyserii Halfdana Ullmanna Tøndela — dramat, komedia, musical.

Organizatorzy festiwalu polecają także nagrodzony Queerową Palmą w Cannes rumuński film "Trzy kilometry do końca świata" Emanuela Parvu, który reżyserskiego fachu uczył się samego Cristiana Mungiu, twórcy wielokrotnie nagradzanego na Croisette. Oscarową stawkę na FKA zamyka kostarykańskie "Wspomnienia płonącego ciała" Antonelli Sudasassi Furniss.

Podczas 15. edycji Festiwalu Kamera Akcja na widzów czeka spotkanie z Tarnem Willersem, jednym z najbardziej uznanych sound designerów. Willers, nagrodzony m.in. Oscarem i BAFTĄ za dźwięk do filmu "Strefa interesów" Jonathana Glazera, podczas case study opowie o kulisach swojej pracy w partnerstwie z cenionym reżyserem dźwięku Johnnie’m Burnem. Spotkanie będzie okazją, aby posłuchać o innowacyjnych rozwiązaniach, które umożliwiły stworzenie immersyjnego dźwięku, o myśleniu audialnym Jonathana Glazera, a także o technicznych wyzwaniach, które stoją za produkcją tego dzieła.

Pojawią się także warsztaty z analizy ścieżki dźwiękowej z Katarzyną Szczerbą oraz sekcja "Sound design", czyli pokazy produkcji zrealizowanych w Wytwórni Filmów Oświatowych, w których sfera audialna kształtuje wciągające i wiarygodne doświadczenia.

Wśród pokazywanych tytułów nie mogło zabraknąć nagrodzonego Złotym Niedźwiedziem zwycięzcy tegorocznego Berlinale, "Dahomej" senegalsko-francuskiej reżyserki Mati Diop.  Zobaczymy też "Civil War", najnowsze dzieło Alexa Garlanda. Ten nakręcony z realizacyjnym rozmachem pierwszy blockbuster ze studia A24 stawia uniwersalne pytania o odpowiedzialność za podejmowane decyzje i za ogólny sens starć wojennych.

Dzieło, które z pewnością podzieli publiczność festiwalu to "Megalopolis" mistrza kina Francisa Forda Coppoli, po którym odbędzie się dyskusja w formie za i przeciw pod patronatem Immersji.

Paulina Sykut-Jeżyna wyjawiła, kto wygra "Taniec z Gwiazdami". Niewiarygodne słowa

Festival Kamera Akcja 2023. Spotkanie z Agnieszką Holland i pokaz "Zielonej Granicy