Egzamin ósmoklasisty 2023. Ile uczniów weźmie udział w sesji dodatkowej?
Z danych udostępnionych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną wynika, że do egzaminu z języka polskiego ma przystąpić w sesji dodatkowej 3399 uczniów klas VIII szkół podstawowych, w tym 314 uczniów będących obywatelami Ukrainy. Do egzaminu z matematyki ma przystąpić 3481 uczniów, w tym 313 uczniów z Ukrainy.
Z danych przekazanych przez CKE wynika, że do egzaminu z języka angielskiego, najczęściej wybieranego przez uczniów języka obcego nowożytnego, w sesji dodatkowej ma przystąpić 3361 uczniów, w tym 240 z Ukrainy. Do egzaminu z języka niemieckiego – 95 uczniów, w tym 4 z Ukrainy, do egzaminu z języka rosyjskiego – 67 uczniów, w tym 52 z Ukrainy. Egzamin z języka hiszpańskiego ma zdawać 5 uczniów, a z języka francuskiego – 3 uczniów. Nikt w sesji dodatkowej nie będzie zdawał egzaminu z języka włoskiego.
Wszystkie egzaminy zdawane przez uczniów klas VIII podczas egzaminu ósmoklasisty są egzaminami pisemnymi.
Podobnie jak w ubiegłym roku i dwa lata temu egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego. Wymagania egzaminacyjne stanowią zawężony katalog wymagań określonych w podstawie programowej.
Dla uczniów będących obywatelami Ukrainy – tak jak w ubiegłym roku – wprowadzono pewne dodatkowe dostosowania, np. czas na napisanie egzaminu z języka polskiego jest wydłużony, arkusz egzaminacyjny zawiera instrukcje, polecenia do zadań są przetłumaczone na język ukraiński, ale odpowiedzi na wszystkie pytania i wypracowaniu uczeń musi napisać po polsku.
Egzamin ósmoklasisty. Kiedy wyniki?
Prace ósmoklasistów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów. Ogólnopolskie wyniki egzaminu ósmoklasisty poznamy 3 lipca. Tego samego dnia swoje wyniki poznają uczniowie. Zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty uczniowie otrzymają 6 lipca.
Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest obowiązkowe, jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Wynik egzaminu ma zaś wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadpodstawowej. Połowa wszystkich punktów do zdobycia – to właśnie punkty za egzamin. Druga połowa to punkty za oceny na świadectwie szkolnym i inne osiągnięcia ucznia.