Dziury po zimie w Łomży

i

Autor: mszzz

Dziur na łódzkich drogach jest coraz więcej. Od kogo domagać się odszkodowania w przypadku uszkodzenia auta?

2023-03-01 14:49

Temat dziur w Łodzi to temat rzeka. Właściwie łatwiej powiedzieć, gdzie ich nie ma, niż gdzie są. Dodatkowo, sytuację pogorszyła mroźna zima. Przez ubytki w jezdni cierpią nasze samochody. Od kogo domagać się odszkodowania jeśli przez dziury zepsuje się na auto? Wyjaśniamy.

Jakie uszkodzenia mogą wywołać dziury na drodze?

Pomimo, że codziennie naprawiane są ubytki na łódzkich drogach, wciąż w wielu miejscach możemy mieć trudności z przejazdem. A zła jakość jezdni może powodować uszkodzenia naszego samochodu.

Skutkiem najechania na dziurę może być uszkodzenie opony, felgi, ale nawet elementów zawieszenia, takich jak wahacz lub amortyzator. A to wszystko wiąże się z wysokimi kosztami naprawy. Kwota, którą zapłacimy u mechanika zależy między innymi od stanu pojazdu i opon.

Jest na to jednak sposób. W przypadku, kiedy za zepsucie się pojazdu lub jego części odpowiada zły stan dróg, możemy domagać się odszkodowania od miasta!

Wpadłem w dziurę i zepsułem auto. Kto jest winny?

W przypadku uszkodzenia koła na dziurze w jezdni istnieje możliwość ubiegania się o odszkodowanie od "winnego". Kto w tym przypadku jest taką osobą? To instytucja, która nie zadbała o odpowiedni stan drogi. Zgodnie z prawem (art. 20 Ustawy o drogach publicznych) za stan dróg odpowiada zarządca. To właśnie do niego należy m.in. przeprowadzanie okresowych kontroli stanu dróg, wykonywanie robót interwencyjnych, robót utrzymaniowych i zabezpieczających.

Aby domagać się odszkodowania za uszkodzenie koła na dziurze w jezdni, musimy najpierw ustalić, jaka instytucja zarządza konkretną drogą, na której miało miejsce nieszczęśliwe zdarzenie. Poszczególnymi rodzajami dróg zarządzają odpowiednie instytucje: drogi krajowe są własnością Skarbu Państwa, natomiast drogi wojewódzkie, powiatowe i gminne to własność samorządów (odpowiednio województw, powiatów i gmin).

O czym warto pamiętać domagając się odszkodowania?

Aby mieć pewność, że dostaniemy odszkodowanie, ważne jest odpowiednie udokumentowanie szkody. Pamiętajmy, aby w emocjach nie zapomnieć o sfotografowaniu wadliwej jezdni oraz pojazdu. Dobrze jest też wezwać policję lub straż miejską, która sporządzi notatkę. Należy odpisać szczegółowo zdarzenie oraz uszkodzenie drogi. Jeśli mamy możliwość, przedstawmy zeznanie świadka. Może to być nawet nasz pasażer.

Następnie, wniosek o odszkodowanie za uszkodzenie koła na dziurze w jezdni należy złożyć wraz z dokumentacją do zarządcy drogi lub bezpośrednio u ubezpieczyciela, który (z ramienia zarządcy) ubezpiecza daną drogę.

Ubezpieczyciel wysyła rzeczoznawcę, którzy przyjrzy się uszkodzeniom pojazdu, sporządzi kosztorys naprawy i oszacuje wysokość odszkodowania. Rozpatrzenie sprawy trwa zazwyczaj do 30 dni.

Oprócz pokrycia kosztów naprawy uszkodzeń spowodowanych najechaniem na dziurę, przysługuje nam w niektórych przypadkach również holowanie, samochód zastępczy, a nawet dodatkowe odszkodowanie za utracone korzyści, które moglibyśmy osiągnąć, gdyby nie doszło do zdarzenia.

Widzew zorganizował spotkanie kibiców z piłkarzami. Zobacz, ilu fanów przyszło poznać swoich idoli