- 17-latek na hulajnodze elektrycznej został poważnie ranny po uderzeniu w słup.
- Nastolatek trafił do szpitala z urazami głowy.
- Co było przyczyną tego tragicznego wypadku i jaki jest aktualny stan rannego chłopca?
Zduńska Wola. 17-latek uderzył w słup jadąc hulajnogą elektryczną
Do niebezpiecznego zdarzenia doszło w niedzielę, 13 lipca 2025 roku, na ulicy Szadkowskiej w Zduńskiej Woli. 17-letni mieszkaniec miasta, poruszając się hulajnogą elektryczną, stracił panowanie nad pojazdem i z impetem uderzył w słup latarni.
"O godzinie 17:20 oficer dyżurny zduńskowolskiej komendy otrzymał informację o wypadku. Zgłoszenie dotyczyło młodego chłopaka, który krwawił w wyniku uderzenia w słup" – relacjonuje policja.
Na miejscu zdarzenia policjanci ustalili, że przyczyną wypadku była niedostosowana prędkość. Chłopak jechał po chodniku bez kasku i nie zapanował nad hulajnogą.
Uderzenie było na tyle silne, że nastolatek doznał poważnych obrażeń głowy i kręgosłupa. Śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego został przetransportowany do szpitala CZMP w Łodzi.
Polecany artykuł:
Hulajnoga elektryczna to nie zabawka. Apel policji ze Zduńskiej Woli
Policja ze Zduńskiej Woli opublikowała na swojej stronie apel o rozwagę podczas korzystania z hulajnogi elektrycznej. Jak podkreślają funkcjonariusze, jest to pojazd, który wymaga ostrożności i znajomości przepisów ruchu drogowego.
- Kierujący hulajnogą elektryczną ma obowiązek korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone. Dopuszczalna prędkość to 20 km/h. W przypadku braku drogi dla rowerów, można jechać jezdnią, gdzie ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h. Wyjątkowo, można poruszać się chodnikiem, gdy jezdnia obok ma ograniczenie prędkości powyżej 30 km/h, ale z zachowaniem szczególnej ostrożności i ustępowaniem pierwszeństwa pieszym.
- Osoby w wieku od 10 do 18 lat muszą posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dla osób powyżej 18 roku życia dokument nie jest wymagany.
- Dzieci do 10 lat nie mogą poruszać się hulajnogą elektryczną po drodze publicznej, nawet pod opieką osoby dorosłej. Mogą jeździć jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej.
Ponadto, przepisy zabraniają:
- kierowania hulajnogą w stanie nietrzeźwości lub po użyciu alkoholu/środków odurzających;
- przewożenia innych osób, zwierząt i przedmiotów;
- ciągnięcia lub holowania innych pojazdów.
Pamiętajmy także o przedmiocie, który może uratować nasze życie. Mowa tu oczywiście o kasku. Niezależnie od wieku, wypadek może zdarzyć się każdemu.
"Apelujemy do wszystkich użytkowników hulajnóg elektrycznych o jazdę w kasku. Kask może uratować życie!" – podkreślają funkcjonariusze.