Nowe przepisy w sprawie rekompensat dla żołnierzy za utracone zarobki. Co się zmieniło?
W środę, 24 kwietnia, weszło w życie nowe rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej, dotyczące świadczeń pieniężnych dla żołnierzy terytorialnej służby wojskowej oraz aktywnej i pasywnej rezerwy. Dokument określa nowy sposób wypłacania żołnierzom, biorącym udział w ćwiczeniach i szkoleniach, rekompensat za utracone zarobki i tym samym zastępuje przepisy z maja 2022 roku.
W nowym rozporządzeniu określono, w jaki sposób powinno być wypłacane wynagrodzenie dla żołnierzy pracujących na etacie, a także prowadzących działalność gospodarczą lub rolniczą, w tym po raz pierwszy określono zasady dla osób rozliczających się w formie ryczałtu od dochodów ewidencjonowanych.
Zgodnie z nowymi przepisami, podstawą do ustalenia świadczenia pieniężnego dla ryczałtowców będzie średnia miesięczna kwota dochodu lub przychodu w roku poprzedzającym okres pełnienia służby.
Nowe regulacje określają także, że kwoty rekompensat będą ustalane:
- przez pracodawcę w stosunku do żołnierza będącego pracownikiem lub pozostającego w stosunku służbowym na podstawie wypłaty za miesiąc poprzedzający służbę,
- przez naczelnika urzędu skarbowego wobec żołnierza prowadzącego działalność gospodarczą,
- przez wójta, burmistrza lub prezydent miasta w stosunku do żołnierza prowadzącego działalność rolniczą. W tym przypadku świadczenie będzie ustalane w oparciu o przeliczenie hektarów gospodarstwa przez przeciętny dochód z 1 ha.
Ustalono również, że czas pełnienia służby wojskowej, za które przysługuje świadczenie pieniężne, dowódca jednostki wojskowej stwierdza w rozkazie dziennym jednostki wojskowej, z podaniem daty i liczby dni w danym miesiącu. W przypadku osób pozostających w stosunku pracy lub w stosunku służbowym świadczenie przysługiwać będzie za czas przebywania na urlopie bezpłatnym.
Świadczenie będzie wypłacane przez dowódcę jednostki wojskowej w ciągu 30 dni od złożenia wniosku przez żołnierza.
Przypomnijmy, że w tym roku resort obrony chce wezwać na ćwiczenia do 200 tys. żołnierzy rezerwy.
Jak podaje Portal Mundurowy, w tegorocznym budżecie MON na rekompensaty za utracone zarobki przewidziano kwotę 5,9 mln zł dla żołnierzy pasywnej rezerwy i 600 tys. zł dla żołnierzy aktywnej rezerwy.
W tych krajach jest obowiązkowa służba wojskowa