Dodatek węglowy. Czy będą kary za złożenie kilku wniosków?
Niewykluczone, że będą kary dla osób, które bezprawne składają wnioski o dodatek węglowy. W ostatnich dniach pisaliśmy o tym, że dodatek węglowy ma poważną lukę w przepisach, pozwalającą na otrzymanie wyższej kwoty pieniędzy niż zakładali ustawodawcy. Zgodnie z obowiązującymi aktualnie przepisami, każde gospodarstwo domowe, w którym głównym źródłem ogrzewania jest węgiel lub paliwa węglopochodne, może otrzymać dodatek węglowy w kwocie 3 tysięcy złotych. Taki zapis sprawił, że wiele osób, mieszkających w domach wielorodzinnych, zdecydowało się na złożenie dwóch lub nawet trzech wniosków o dodatek węglowy. Zgodnie z zasadą, że w jednym domu wielorodzinnym może mieszkać kilka odrębnych gospodarstw domowych.
Ustawodawcy najwyraźniej nie przewidzieli kreatywności osób wnioskujących o dodatkowe pieniądze. Wieść o "rozmnożeniu się" dodatku węglowego sprawiła, że wielu Polaków postanowiło wykorzystać lukę w przepisach. Dodatkowe wnioski składały nie tylko osoby mieszkające w domach wielorodzinnych, ale także małżeństwa, która zdecydowały się fikcyjną separację i rozdzielność majątkową.
Jaka kara grozi za fałszywe dane we wniosku o dodatek węglowy?
Z jednej strony Polacy starają się skorzystać z luki w przepisach, z drugiej zaś zastanawiają się, jaka kara grozi za fałszywe oświadczenie we wniosku o dodatek węglowy. Dokumenty składa się bowiem pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. Każda z osób składających wniosek musiała złożyć podpis w części II wniosku, a tym samym oświadczyła, że zdaje sobie sprawę z ciężącej na niej odpowiedzialności. Zgodnie z przepisami za składanie fałszywych oświadczeń grozi kara od 6 miesięcy do nawet 8 lat więzienia.
Czy będą zmiany w ustawie o dodatku węglowym?
Ustalenie, czy ktoś prowadzi jedno gospodarstwo wieloosobowe czy kilka jednoosobowych może być niezwykle trudne, dlatego niewykluczone, że ustawodawcy zdecydują się na wprowadzenie poprawek do ustawy, aby uniemożliwić bezprawne pobieranie kilku dodatków.
Na ostatnim spotkaniu Związku Miast Polskich (reprezentującego samorządy) z przedstawicielami rządu, przede wszystkim z osobami reprezentującymi Ministerstwo Klimatu i Środowiska, padła zapowiedź wprowadzenia zmian w ustawie.
Na stronie internetowej Związku Miast Polskich można przeczytać relację z tego spotkania. Wynika z niej, że największych zaskoczeniem dla rządu jest "ogromna skala „magicznego” zwiększenia liczby gospodarstw domowych w Polsce uprawnionych do dodatku węglowego". Przedstawiciele rządu uznali, że gminy dysponują odpowiednimi narzędziami, aby weryfikować, które gospodarstwa są uprawnione do otrzymania dodatku. Na stronie internetowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska ma zostać wkrótce zamieszczony specjalny "podręcznik" dla gmin z instrukcjami.
Ponadto padła zapowiedź, że wprowadzone będą poprawki do ustawy. Między innymi rząd planuje wydłużyć termin na wypłatę dodatku przez gminy z 30 do 60 dni. Nowelizacja prawdopodobnie wejdzie w życie jeszcze we wrześniu.
Korekta wniosku o dodatek węglowy
Wiele osób zastanawia się, czy można dokonać korekty wniosku o dodatek węglowy. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do poprawności złożonych dokumentów, warto udać się do urzędu gminy właściwego ze względu na miejsce zamieszkania i tam poszukać potrzebnych informacji. Dla przykładu, mieszkańcy Łodzi powinni zgłosić się do Centrum Świadczeń Socjalnych przy ul. Urzędniczej 45.