Wiadomości

Dlaczego Polacy się rozwodzą? 10 najczęściej wskazywanych powodów

2024-10-15 11:56

Polacy coraz częściej się rozwodzą. W pierwszej połowie 2024 roku w całym kraju złożono blisko 40 tys. pozwów rozwodowych, czyli o ponad 4 proc. więcej niż rok wcześniej. Jakie powody najczęściej wskazują osoby decydujące się na rozwód?

Coraz więcej rozwodów

W pierwszej połowie 2024 roku w całej Polsce złożono 39,7 tys. pozwów rozwodowych. Rok wcześniej w tym samym okresie do sądów wpłynęło 38,1 tys. pozwów. Oznacza to wzrost o 4,2 proc. Najwięcej pozwów rozwodowych wpłynęło do Sądów Okręgowych w Poznaniu (2,6 tys.), Warszawie (2,3 tys.), Krakowie (2,1 tys.), Warszawa-Praga (1,7 tys.) i Łodzi (1,5 tys.).

Najczęstsze przyczyny rozwodów w Polsce

Osoby, które w ciągu ostatnich 5 lat złożyły pozew rozwodowy do sądu, zostały zapytane o powód swojej decyzji. Z raportu „Polacy na ścieżce rozwodowej. Przyczyny. Cz. 1”, przeprowadzonego przez UCE RESEARCH i kancelarię Nowy-Etap.pl, wynika że najczęstszą przyczyną rozwodów w Polsce jest tzw. niezgodność charakterów. Powód ten wskazało 28,7 proc. ankietowanych osób.

- Z mojego doświadczenia wynika, że pod tym powodem kryje się wiele różnych problemów - mówi Kamil Jura, współautor raportu, prawnik i mediator rozwodowy z kancelarii Nowy-Etap.pl. - W praktyce oznacza to, że pary nie potrafią się porozumieć, mają różne oczekiwania wobec życia, a także inne wartości czy cele. Często podczas mediacji obserwuję, że drobne nieporozumienia i konflikty narastają z czasem, gdy brakuje otwartej komunikacji. Niezgodność charakterów jest wtedy ogólnym określeniem braku zrozumienia i chęci współpracy w związku.

Powodem co czwartego rozwodu jest zdrada

Drugim najczęściej podawanym powodem decyzji o rozwodzie jest niedochowanie wierności małżeńskiej. Zdradę, jako przyczynę rozstania, wskazało 26,1 proc. osób starających się o rozwód.

- Zdrada często jest skutkiem narastających problemów w związku, takich jak brak komunikacji, zaniedbanie emocjonalne czy oddalenie się partnerów. Może być objawem głębszych trudności, które nie zostały wcześniej rozwiązane – komentuje Kamil Jura. - To, że niedochowanie wierności jest niżej w zestawieniu niż niezgodność charakterów, może wynikać z faktu, iż pary wolą unikać wchodzenia w bolesne szczegóły. Używają szerszego pojęcia, pod którym można ukryć wiele różnych problemów. Przyznanie się do zdrady lub jej ujawnienie często bywa dość trudne, dlatego nie zawsze jest podawane jako główny powód.

Dwa powyższe powody stanowią ponad połowę wszystkich wskazanych przyczyn rozwodów.

Te problemy często są ze sobą powiązane i stanowią główne przyczyny rozpadu związku. Niezgodność charakterów może prowadzić do konfliktów, które z kolei mogą skutkować zdradą – dodaje współautor badania. - Jednak warto zauważyć, że powody podawane w sądzie nie zawsze odzwierciedlają rzeczywiste przyczyny rozpadu małżeństwa. Faktyczne kłopoty mogą być wielowymiarowe.

10 najczęstszych przyczyn rozwodów w Polsce znajdziecie w poniższej galerii:

Serce nie sługa... Te gwiazdy mają za sobą już kilka rozwodów. Zgadnij ile!
Pytanie 1 z 11
Krzysztof Rutkowski ma za sobą:
Chciała rozwodu, więc ją udusił