Dawne kina w Łodzi. Lata temu zamiast w multipleksach, czas spędzano m.in. w Cytrynie, Zachęcie czy Capitolu

2025-07-18 15:39

Łódź, miasto filmu, kolebka polskiej kinematografii. Przez lata na jej mapie działało mnóstwo kin, tętniących życiem, emocjami i znakomitymi produkcjami. Dziś, w dobie multipleksów i platform streamingowych, wspominamy z sentymentem miejsca, które od lat są zamknięte, przekształciły się w biurowce, dyskonty czy sklepy.

Dawne kina w Łodzi. Miejsce spotkań i emocji

Choć obecnie Łódź jest przesiąknięta multipleksami takimi jak Multikino, Helios czy Cinema City, kiedyś wyjście do kina były wielkim, bardzo eleganckim i wyjątkowym wydarzeniem. Niestety, żadne kino studyjne w naszym mieście nie przetrwało próby czasy. 

Zamknięcie tych kin to nie tylko utrata miejsc rozrywki, ale również kawałka historii Łodzi. Były to miejsca spotkań, rozmów, emocji, które na stałe wpisały się w krajobraz miasta.

Dziś, w dobie cyfryzacji i łatwego dostępu do filmów, warto pamiętać o tych magicznych miejscach, które kształtowały naszą filmową świadomość i pozwalały przeżywać historie na wielkim ekranie. Choć kina te zniknęły z mapy Łodzi, ich duch wciąż żyje w sercach tych, którzy mieli okazję doświadczyć magii seansów w ich wnętrzach.

Nieistniejące kina w Łodzi. Gdzie spędzano czas?

A gdzie najchętniej spędzano czas? Wśród najważniejszych kin w Łodzi z pewnością należy wymienić:

  • Kino Polonia 

Niewątpliwie jednym z najbardziej ikonicznych łódzkich kin była Polonia, dumnie prezentująca się przy Piotrkowskiej 67. Otwarta w 1912 roku, przez dziesięciolecia stanowiła synonim elegancji i wysokiej jakości repertuaru. Jej secesyjna fasada, przestronne wnętrza i atmosfera dawnej Łodzi sprawiały, że wizyta w Polonii była prawdziwym wydarzeniem. Niestety, kino zakończyło swoją działalność w 2005 roku. Mimo to, wspomnienie seansów w Polonii, w otoczeniu charakterystycznych detali architektonicznych, wciąż żyje w sercach wielu łodzian.

  • Kino Bałtyk 

Otwarte w latach 60., kino Bałtyk było miejscem spotkań i rozrywki dla mieszkańców. Pamiętne seanse filmów dla dzieci, kultowe produkcje polskie i zagraniczne, a także charakterystyczny klimat sprawiły, że Bałtyk zyskał status kultowego miejsca. Ponadto, było to pierwsze kino w Łodzi posiadające system Dolby Surround. We wrześniu 2015 zostało zamknięte.

  • Kino Capitol

W 1926 roku na miejscu spalonej fabryki przy ul. Zawadzkiej 16 (później ul. Próchnika), Józef Bednarczyk i jego wspólnicy zrealizowali projekt budowy nowego kompleksu rozrywkowego Imperial, przemianowanego później na Capitol. W 1929 roku w kinie wyświetlono pierwszy w Łodzi film dźwiękowy. W 1995 roku przejęła je sieć Helios, a w 2006 roku kino zakończyło swoją działalność z powodów ekonomicznych. Budynek przekształcono na biurowiec.

  • Kino Zachęta

Zachęta to kino w Łodzi przy ulicy Zgierskiej 26, działające w latach 1928–1939 oraz 1945–1994.  W okresie międzywojennym było to jedno z największych kin Bałut – znajdowało się w nim 580 miejsc dla widzów. Po wielu latach miejsce okazało się nierentowne i zostało ostatecznie zamknięte w roku 1994. Następnie w budynku swoją siedzibę miał klub muzyczny Luka oraz Magnetofon.

  • Kino Adria

Kino w Łodzi przy ulicy Bolesława Limanowskiego 200, działające w latach 1975–2001. W momencie powstania było to jedno z najnowocześniejszych kin w Polsce pod względem warunków technicznych. Przez pewien czas kondycja finansowa kina była bardzo dobra, organizowano w nim premiery filmowe poprzedzone prelekcjami. Niestety, na początku XXI wieku, na dłuższą metę okazało się być nierentowne. Wtedy też w miejscu dawnego kina powstał kultowy klub Dekompresja. Został on jednak zamknięty w 2014 i od tego czasu budynek pozostaje niezagospodarowany i stopniowo niszczeje.

  • Kino Cytryna

Działające w latach 1997-2012 łódzkie kino specjalizujące się w prezentacji filmów, które zwykle nie trafiają do masowego odbiorcy. W latach 1997–2009 mieściło się przy ul. Zachodniej 81/83, a od października 2009 działało przy ul. Pomorskiej 39/41. W kinie odbywała się także działalność pozafilmowa: koncerty, występy teatralne i wystawy artystyczne. Popularnością cieszyły się również imprezy sylwestrowe. 

  • Kino Gdynia

Kino przy ul. Tuwima 4 (dawniej ul. Przejazd) w Łodzi. Początkowo kino nazywało się Odeon. Przed II wojną światową kino kilkukrotnie zmieniało nazwę, m.in. Gdynia i Metro. Kino funkcjonowało do końca lat 90. XX wieku. Wnętrza były bogato zdobione z kryształowymi żyrandolami i ozdobnymi plafonami.Po likwidacji kina w budynku mieścił się salon tapet i wykładzin.

  • Kino Pionier

Znajdujące przy ul. Franciszkańskiej w Łodzi kino, działające od 1928 r. do połowy lat 90. XX wieku. Po wojnie kino otwarto ponownie w styczniu 1946 r., w 1952 r. przemianowano je na Pionier. W sali kinowej znajdowało się wówczas 311 miejsc siedzących. Po zamknięciu kina w budynku funkcjonowały sieci supermarketów. Budynek jest wpisany do Gminnej Ewidencji Zabytków miasta Łodzi. 

  • Kino Młoda Gwardia

Kino w Łodzi przy ulicy Zielonej 2 (później Zielona 4), działające w latach 1908–1992. Budynek został specjalnie zaprojektowany na potrzeby kina – był trzecim takim miejscem w Łodzi. Kino zostało zamknięte w roku 1992 z powodu złego stanu technicznego oraz braku rentowności. Później w tym budynku działał sklep spożywczy (do 2001 roku), a następnie drogeria sieci Rossmann.

  • Kino Polesie

Kino zostało otwarte 30 kwietnia 1960 roku, w byłym audytorium szkoleń ideologicznych, przylegającym do kompleksu szkolnego ZMP. Kino posiadało salę widowiskową na 250 osób, było chętnie wykorzystywane przez szkoły z Karolewa i Rekini jako kino oświatowe. Ze względu na swój peryferyjny (osiedlowy) charakter, a także rozwój multipleksów, z czasem traciło na atrakcyjności. Na początku XXI wieku zostało zamknięte z powodów finansowych. Następnie budynek został przejęty przez ZOZ Łódź-Polesie.

  • Kino Tatry

Najstarsze działające łódzkie kino i jedno z najdłużej nieprzerwanie działających kin w Polsce. Otwarto je w 1907 roku. Kino zyskało na popularności ze względu na tanie bilety i aktualny repertuar. Dodatkowo, członkowie spółdzielni mogli korzystać z ulg na seanse. Niestety, z biegiem lat miejsce stawało się coraz bardziej niszczejące. Obecnie administratorem budynku jest Urząd Marszałkowski w Łodzi. Jego siedziba znajdowała się w Łodzi przy ul. Sienkiewicza 40. Przeprowadzono mniejsze prace remontowe, dzięki czemu miejsce wciąż istnieje. Jednak podejmowanie większych inwestycji jest utrudnione ze względu na nieuregulowany stan prawny kina.

Zdjęcia kin, których już nie ma, znajdziecie w naszej galerii.

Marcin Hakiel o zniknięciu z "Tańca z Gwiazdami". Wbił szpilę Cichopek i Kurzajewskiemu?
Quiz z klasyki polskiego kina. Uzupełnisz brakujące słowo w tytule kultowego dzieła?
Pytanie 1 z 12
Jakiego słowa brakuje w tytule filmu "..., panie sierżancie"?