Darmowe badania prenatalne w Łódzkiem. Zapewni je 12 wyspecjalizowanych ośrodków

i

Autor: Pixabay.com

Zdrowie

Darmowe badania prenatalne w Łódzkiem. Zapewni je 12 wyspecjalizowanych ośrodków

2023-07-01 14:26

W Łódzkiem od lipca zwiększy się dostępność badań prenatalnych dla kobiet w ciąży. W ramach umowy z NFZ zapewni je 12 wyspecjalizowanych ośrodków - do niedawna było ich 7. Wczesna diagnostyka płodu jest ważna, bo leczenie niektórych wad można prowadzić już na etapie ciąży.

Łódzki NFZ rozstrzygnął konkurs ofert, w wyniku którego ciężarne w Łódzkiem będą mogły korzystać z badań prenatalnych w 12 wyspecjalizowanych ośrodkach na terenie regionu; wcześniej było ich siedem. Wszystkie placówki musiały spełnić wysokie wymagania dotyczące sprzętu i kwalifikacji medyków.

"Badania prenatalne pozwalają wykryć niektóre zaburzenia w rozwoju płodu i wady genetyczne już na wczesnym etapie ciąży. Dzięki temu w wielu przypadkach możliwe jest zaplanowanie odpowiedniego leczenia. Jeżeli zaistnieje taka konieczność, ciężarna może też zostać skierowana na poród do ośrodka o wyższym stopniu referencyjności, który posiada oddział intensywnej opieki medycznej dla noworodków oraz odpowiednio wykwalifikowaną kadrę. Badania prenatalne to też poczucie bezpieczeństwa przyszłych rodziców, że nie ma ryzyka wystąpienia wad genetycznych i rozwojowych u ich dziecka" – podkreślił dyrektor łódzkiego NFZ Artur Olsiński.

W Polsce rośnie średni wiek kobiet rodzących; późne ciąże stanowią dziś 8–10 proc. ogólnej liczby porodów. Tymczasem powyżej 35. roku życia wzrasta ryzyko wystąpienia patologii płodu. Część wad możliwa jest do rozpoznania we wczesnym okresie ciąży, w I i II trymestrze. W razie podejrzenia wady, każda ciężarna, która spełnia warunki kwalifikacji do programu, może skorzystać z bezpłatnej dalszej diagnostyki w ramach Programu Badań Prenatalnych finansowanego przez NFZ.

Ciężarna przechodzi nieinwazyjne badanie diagnostyczne (badania genetyczne USG płodu – 11/13 oraz 18/23 tydzień ciąży) oraz badanie biochemiczne – oznaczenie w surowicy krwi. Na ich podstawie lekarz decyduje o konieczności badań inwazyjnych - pobranie materiału do badań genetycznych następuje w drodze amniopunkcji, biopsji trofoblastu lub kordocentezy pod kontrolą USG. Na przeprowadzenie tych badań ciężarna musi wyrazić zgodę.

Jeżeli zostaną wykryte nieprawidłowości genetyczne i zajdzie potrzeba dalszej diagnostyki niemieszczącej się w ramach programu, lekarz skieruje kobietę do odpowiednich poradni, udzielających świadczeń na podstawie umowy z NFZ.

Program jest przeznaczony dla kobiet w ciąży, które spełniają co najmniej jeden warunek z kilku kryteriów - skończone 35 lat (badanie przysługuje w danym roku kalendarzowym, w którym ciężarna kończy 35 lat), aberracja chromosomowa płodu lub dziecka w poprzedniej ciąży, a poza tym, jeśli u ciężarnej lub ojca dziecka stwierdzono wystąpienie strukturalnych aberracji chromosomowych, u ciężarnej stwierdzono znacznie większe ryzyko urodzenia dziecka dotkniętego chorobą uwarunkowaną monogenetycznie lub wieloczynnikową, w badaniu USG i/lub badaniach biochemicznych płodu stwierdzono nieprawidłowości wskazujące na zwiększone ryzyko aberracji chromosomowej lub wady płodu.

W ubiegłym roku w Łódzkiem z programu skorzystało ponad 5 tys. kobiet; na inwazyjne badania skierowano 410 pacjentek i wykonano: 404 amniopunkcje, 58 biopsji trofoblastu, 2 kordocentezy. U 506 kobiet potwierdzono wady płodu w badaniu USG (bez procedury inwazyjnej). W 2022 r. za badania w ramach programu Łódzki NFZ zapłacił 4,6 mln zł. Na II półrocze tego roku łódzki Fundusz podpisał umowy na kwotę 3,6 mln zł.

Tapir Willy nowym mieszkańcem Orientarium w Łodzi