Czym najtaniej ogrzać dom? Ogrzewanie węglem wciąż drogie

i

Autor: pixabay

Koszty ogrzewania

Czym najtaniej ogrzać dom? Ogrzewanie węglem wciąż drogie. Co najbardziej się opłaca?

2024-01-15 15:23

Mimo, że ceny węgla już się ustabilizowały, to ogrzewanie domu „kopciuchem” wciąż nie należy do najtańszych. Polski Alarm Smogowy przygotował kolejny raport cen paliw stałych, który pokazuje, jakie są obecnie koszty ogrzewania. Sprawdź, co wychodzi najtaniej.

Ceny paliw stałych w Polsce. Jest najnowszy raport

Pojawił się kolejny raport cen paliw stałych Polskiego Alarmu Smogowego. Dane dotyczą września 2023 roku i zostały zebrane w 32 składach we wszystkich województwach kraju. Z raportu wynika, że ceny węgla zanotowały nieznaczny spadek względem kwietnia. Dokładnie o 7 proc. staniał węgiel orzech, a o 8 proc. ekogroszek. Mniej trzeba zapłacić także za drewno kawałkowe. Spadek to 11 proc. Ceny pelletu pozostały bez zmian. Ale już porównanie cen paliw w okresie od stycznia 2021 do września 2023 pokazuje, że węgiel orzech podrożał o 103%, pellet o 85% i drewno kominkowe aż o 242%.

– Stabilizacja cen węgla to prawdopodobnie efekt nagromadzonych zapasów węgla z importu – komentuje Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. – Agencja Rozwoju Przemysłu szacowała, że pod koniec lipca zapasy sięgały 3,5 mln ton. Domyślam się, że część tego paliwa jest niskiej jakości, stąd zawieszenie norm jakości węgla dla gospodarstw domowych aż do końca tego roku. Niestety spalanie węgla słabej jakości oznacza ryzyko pogorszenia stanu powietrza. Liczymy na odwieszenie norm już od nowego roku, tym bardziej, że są one jednym z warunków odblokowujących pieniądze z KPO, które pójdą na termomodernizację polskich domów – dodaje Siergiej.

Ogrzewanie domu w 2023 roku. Co wychodzi najtaniej? 

Najnowszy raport PAS pokazuje także, jakie są obecnie koszty ogrzewania pomieszczeń oraz ciepłej wody. Wyliczenia pokazują, że średni koszt dla domu o powierzchni 150 metrów kwadratowych, w którym mieszkają cztery osoby oscyluje w granicach 6200 – 13000 złotych rocznie.

Najdrożej wychodzi ogrzewanie olejem opałowym - 13 000 zł. Za ogrzewanie „kopciuchem” na drewno trzeba zapłacić 9 560 zł, a węglowym ok. 9 400 zł. Za ogrzewanie kotłem na gaz płaci się 7 800 zł. Uwzględniono także ekoprojektowy kocioł na drewno. W tym przypadku wychodzi 7 300 zł. Trzy najtańsze sposoby ogrzewania to: pompa ciepła powietrzna z ogrzewaniem podłogowym (7 250 zł), kocioł na węgiel klasy ekoprojekt (7 180 zł) oraz gruntowa pompa ciepła z ogrzewaniem podłogowym (6 250 zł).

Ocieplenie domu a koszty ogrzewania

Raporty pokazuje, jak ważne jest ocieplenie domu. Dla przykładu, ogrzanie takiego domu przy słabym ociepleniu kosztuje 10 500 zł, a przy dobrym - 5 700 zł.

– Warto docieplić dom i płacić znacznie mniej za ogrzewanie. Przypominamy, że Program Czyste Powietrze oferuje znaczące dotacje do ocieplenia ścian, dachów, modernizacji instalacji grzewczej czy wymiany okien. Tygodniowo do programu składanych jest około 5000 wniosków o dotacje, z czego większość zawiera działania termomodernizacyjne. To znak, że Polacy zaczynają na serio myśleć o efektywności energetycznej swoich domów – komentuje Piotr Siergiej.

Zarobki w Polsce. Tyle wynosi średnie wynagrodzenie w największych miastach

Paweł Poncyljusz: "W marcu węgiel kosztował na składzie 600-800 zł za tonę. Teraz ten sam węgiel jest wart 2 tys. zł za tonę" [Sedno Sprawy]