Dodatek węglowy w 2023 roku. Czy Polacy mogą liczyć na rządowe wsparcie?
Dodatek węglowy w 2022 roku był jednorazowym świadczeniem pieniężnym wypłacanym gospodarstwom domowym, w których źródłem ogrzewania jest węgiel lub paliwa węglopochodne. Dofinansowanie w wysokości 3 tys. zł przysługiwało wszystkim gospodarstwom, dla których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe - zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem, zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego.
W ubiegłym roku Polacy mogli składać wnioski o dodatek węglowy do 30 listopada 2022 roku, a na ich rozpatrzenie i wypłatę gminy miały 60 dni. Jak będzie w tym roku?
Co z dodatkiem węglowym w 2023 roku?
Wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego wielu Polaków zastanawia się, czy dodatek węglowy będzie wypłacany w 2023 roku. Rząd podjął już decyzję w tej sprawie, która może być dużym zaskoczeniem dla wielu osób. W tym roku rządowa pomoc została wycofana, co potwierdziła już minister klimatu.
– Nie planujemy dodatku węglowego, bo ceny węgla się stabilizują. Gdyby do jakichś zaburzeń na tym rynku doszło - będziemy interweniować. Na dzisiaj ten rynek się stabilizuje – powiedziała Anna Moskwa na antenie Radia Zet.
Rządzący podkreślają, że w ubiegłym roku wprowadzono dodatek ze względu na deficyt na rynku opału oraz wysokie, przekraczające nawet 3 tys. zł, ceny węgla.