Czy w piątek 1 listopada można jeść mięso?

i

Autor: pixabay.com

Wszystkich Świetych

Czy w piątek 1 listopada można jeść mięso? Rozwiewamy wątpliwości

2024-11-04 8:22

W tym roku uroczystość Wszystkich Świętych wypada w piątek, czyli w dzień, w którym katolicy powinni zachować wstrzemięźliwość od spożywania mięsa. Czy to oznacza, że 1 listopada nie można jeść mięsa? Wątpliwości w tej sprawie rozwiewa Kodeks Prawa Kanonicznego.

Czy w piątek można jeść mięso?

Czy w piątek 1 listopada można jeść mięso? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które chciałyby pozostać wierne tradycji religii katolickiej. W tradycji Kościoła katolickiego piątek jest dniem poświęconym wspomnieniu męki i śmierci Jezusa Chrystusa i tego dnia katolicy powinni zachować wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Mówi o tym Kanon 1251 Kodeksu Prawa Kanonicznego, który stwierdza, że „wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku”. Przepis ten odnosi się do wszystkich osób, które ukończyły 14. rok życia.

Czy to oznacza, że w piątek 1 listopada nie można jeść mięsa? Na szczęście dla osób, którym trudno sobie wyobrazić rodzinny obiad bez mięsa, od powyższej zasady obowiązują wyjątki. I z takim właśnie wyjątkiem mamy do czynienia w dniu Wszystkich Świętych.

Czy 1 listopada można jeść mięso?

Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego, wstrzemięźliwość od spożywania mięsa nie obowiązuje, jeżeli w piątek przypada jakaś uroczystość liturgiczna. Z taką sytuacją mamy do czynienia w tym roku. Przypadająca w piątek uroczystość Wszystkich Świętych zwalnia katolików od obowiązku wstrzemięźliwości od mięsa. Oznacza to, że w piątek 1 listopada katolicy mogą spożywać mięso, bez konieczności zastępowania wstrzemięźliwości inną formą pokuty.

1 listopada, czyli w dniu Wszystkich Świętych, można jeść mięso, niezależnie od tego, w jaki dzień tygodnia wypada ta uroczystość. To dobra wiadomość dla Polaków, którzy w tym dniu spotykają się w gronie bliskich przy rodzinnym obiedzie. Dla wielu z nich spożycie mięsa 1 listopada stanowi naturalną część świątecznego obiadu i co ważne, nie stoi w sprzeczności z wyznawaną przez nich religią.

Znasz kościelny savoir vivre? Tego nie wolno robić w kościele. Nawet gorliwi katolicy będą w szoku!

Pytanie 1 z 10
Osoba, która śpiewa w kościele głośniej niż inni:
Najpiękniejsze i najbardziej oryginalne nagrobki na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie