Czy UE walczy z gotówką? Głos zabrał kandydat do parlamentu Europejskiego

i

Autor: Wikipedia/Andrzej Barabasz

Unia Europejska

Czy UE walczy z gotówką? Głos zabrał kandydat do parlamentu Europejskiego

2024-06-01 10:55

Europoseł Marek Belka, który startuje w wyborach do PE z listy Lewicy zaprzeczył w piątek Łodzi, że UE walczy z gotówką. Jak dodał, najnowsze regulacje unijne mają sprawić, że gotówka będzie bardziej dostępna.

"Słyszymy, że Unia walczy z gotówką. Rzeczywiście duże płatności nie powinny być realizowane papierowym pieniądzem - za tym stoi możliwość działań nielegalnych, lub ucieczka od opodatkowania. Każdy rząd się przed tym broni" - powiedział Belka podczas pikniku przedwyborczego w Łodzi. Dodał, że w jednej z ostatnich regulacji eurodeputowani wprowadzili zobowiązanie wszystkich sklepów do realizacji usługi cash back. Polega to na tym, że w sklepie, który ma terminal płatniczy, klient może przy okazji zakupów zażyczyć sobie wypłaty niewielkiej sumy w gotówce.

"My nie walczymy z gotówką. Przeciwnie. Dzięki tym regulacjom gotówka będzie bardziej dostępna, zwłaszcza tam, gdzie nie ma bankomatów. Zresztą banki wycofują się z bankomatów, ograniczają ich używanie, bo uznały tę usługę za mało rentowną. Ale unijna dyrektywa sprawi, że nie będziemy musieli chodzić do bankomatu, bo bankomat będziemy mieli w każdym sklepie" - powiedział Belka.

Inną regulacją unijną, która według Belki ma ułatwiać życie członkom Wspólnoty, jest obowiązek podawania kursu i marży przy wymianie walut w bankomatach oraz zniesienie opłat za wszystkie przelewy zagraniczne w UE. "Pracowałem w Komisji Gospodarczej i Monetarnej Parlamentu Europejskiego. Zajmowaliśmy się m.in. problemami systemu płatniczego. Przelew normalny jest bezpłatny albo niewiele płatny, ale jeśli trzeba dokonać przelewu natychmiastowego, trzeba zapłacić prowizję. Przegłosowaliśmy, że także przelewy natychmiastowe będą darmowe. Na moją interwencję do tej regulacji włączono także konta, które są prowadzone w innej walucie niż euro, a zatem przepis obejmie także konta złotowe" - powiedział Belka.

Nowy przepis ma usprawnić przelewy wewnątrz Wspólnoty i obniżyć ich koszty dla klientów. Będzie można przelewać pieniądze tak, że natychmiast i bez ponoszenia dodatkowych opłat znajdą się na koncie w każdym kraju należącym do UE. "To ważne np. dla firm transportowych, bo jeśli na krańcu Europy popsuje się ciężarówka, wystarczy, że kierowca zadzwoni do szefa i w ciągu dziesięciu sekund od dokonania przelewu, będzie miał na koncie pieniądze na naprawę auta" - wyjaśnił Belka.

"Unia Europejska wchodzi w każdą szczelinę naszego życia i - nie ma co ukrywać, bardzo nam to ułatwia życie. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele rzeczy, z których na co dzień korzystamy, wiąże się z regulacjami w UE. To nie tylko autostrady, muzea, dofinansowanie służby zdrowia i nowe dworce kolejowe. To także drobne rzeczy, z którymi spotykamy się w codziennym życiu" - powiedział Belka.

"Kiedy wprowadzano strefę Schengen były obawy, że swoboda przemieszczania się rozwali Unię Europejską. Okazało się, że to się nie stało. Unia przetrwała i teraz uważamy za rzecz zupełnie normalną, że nie stoimy w kolejkach do kontroli paszportowej, a Unia Europejska jest jednym wielkim obszarem, w którym od Estonii do Lizbony można przejechać nie otwierając bagażnika" - powiedział Belka, zachęcając do udziału w wyborach europejskich.

9 czerwca Polacy wybiorą 53 swoich przedstawicieli w parlamencie Europejskim.

Nietypowa reklama czereśni w Swarzędzu. Pomógł megafon