Czy od pierścionka zaręczynowego trzeba zapłacić podatek? Fiksus nie robi wyjątku dla zakochanych

i

Autor: pixabay

Czy od pierścionka zaręczynowego trzeba zapłacić podatek? Fiksus nie robi wyjątku dla zakochanych

2023-02-09 14:16

Miłość, czy nie miłość. W urzędzie skarbowym nie ma zmiłuj. Fiskus nie zna uczuć romantycznych. Oświadczyny to dla skarbówki zwykła darowizna, od której trzeba zapłacić podatek, a ten zależy od wartości pierścionka zaręczynowego.

Walentynki zbliżają się wielkimi krokami. Święto zakochanych to dobra okazja do zaręczyn. Atmosfera tego dnia z pewnością sprzyja oświadczynom, a data nigdy nie da o sobie zapomnieć. Bez względu na to, czy 14 lutego jest dobrym momentem na zaręczyny, warto wiedzieć, że ten romantyczny moment w życiu podlega regulacjom podatkowym. Urząd Skarbowy nie ma litości dla zakochanych. Zgodnie z przepisami prawa podatkowego, świeżo upieczona narzeczona powinna poprosić przyszłego męża o paragon, aby dowiedzieć się w jakiej kwocie otrzymała darowiznę. 

Jeśli wartość pierścionka przekracza 5 302 zł, to powinna zgłosić w urzędzie skarbowym darowiznę, od której trzeba zapłacić podatek. Tak mówi ustawa o podatku od darowizn i spadków. Narzeczeni są bowiem osobami niespokrewnionymi, a zatem zaliczają się do III grupy, dla której ustalono wspomniany limit. Wszelkich formalności należy dopełnić w ciągu 6 miesięcy od zaręczyn.

Walentynki - randka z gwiazdą, prezenty i CEGŁA #EwelinaPyta