Częste mycie rąk, zakrywanie ust podczas kaszlu oraz utrzymywanie odległości co najmniej jednego metra od osób, które kaszlą lub kichają. To zalecenia światowej organizacji zdrowia, do których stosują się łodzianie. W wielu miejscach w mieście możemy zobaczyć specjalne preparaty dezynfekujące i żele antybakteryjne.
- Każdy kto wchodzi do salonu ma obowiązek użycia preparatu antybakteryjnego, co cztery godziny dezynfekujemy wszystkie fotele i narzędzia mówi Jacek Olejniczak z Salonu Fryzjerskiego w Łodzi.
W Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacji w Łodzi autobusy i tramwaje są dezynfekowane. Agnieszka Magnuszewska - rzecznik prasowy MPK przekazała nam, że codziennie, specjalnym preparatem myte są uchwyty.
W firmach sprzedających produkty myjące ruch jest większy niż zazwyczaj. W środki dezynfekujące zaopatrują się zakłady produkcyjne i klienci indywidualni.
Jak poinformował nas dr hab. inż. Andrzej Baryga pracujący w Instytucie Biotechnologii Przemysłu Rolno- Spożywczego środek dezynfekujący muszą zawierać w swoim składzie biocydy czyli substraty zabijające mikroorganizmy. Powodują one, że te drobnoustroje się nie namnażają.
- Oprócz tradycyjnej dezynfekcji za pomocą wycierania powierzchni, które mogą być skupiskiem drobnoustrojów można także stosować zamgławianie lub zraszanie pomieszczeń preparatami dezynfekującymi - dodaje.
Dbanie o higienę i dezynfekcja jest bardzo ważna. Przypominamy, że w Polsce do tej pory odnotowano 5 przypadków zarażenia Koronawirusem.