Tłusty czwartek to jedna z najbardziej lubianych przez Polaków tradycji. Jest świetnym usprawiedliwieniem dla zjadania wielkiej ilości tłustych i słodkich przysmaków. Tłusty czwartek to tradycja, która przetrwała setki lat – symbolizuje pożegnanie zimy i powitanie wiosny. Ten dzień rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. Dla wielu jest on przyzwoleniem na zawieszenie diety i nielimitowane objadanie się.
Wiele osób wierzy, że ten dzień ma wielką moc. Nie przestrzeganie tradycji może przynieść pecha. Aby się od niego uwolnić należy zjeść przynajmniej jednego pączka. Jednak każdy wie, że ciężko zatrzymać się na tylko jednym pączku. Wszystko przez dużą ilość cukru, którą dostarczamy do organizmu. Jego późniejszy nagły spadek sprawia, że mamy potrzebę go sobie ponownie podnieść.
Tłusty czwartek. Ile kalorii zjadamy?
Jeden mały pączek nie powinien nikomu zaszkodzić czy też zaburzyć całoroczną dietę. Inaczej będzie jeśli zjemy ich dziesięć. Wszystko zależy od tego co i w jakich ilościach jemy.
W przypadku tradycyjnych pączków najbardziej kaloryczne są te z lukrem i nadzieniem. W przypadku ich amerykańskich odpowiedników – donutów, największe zagrożenie stanowią polewa i posypka. Najmniej tuczące są faworki… tzn. faworek. Ale czy ktoś sobie wyobraża zjedzenie tylko jednego?
A ile kalorii mają przysmaki, które królują tego dnia?
- pączek bez nadzienia i bez polewy - ok. 200 kcal,
- pączek z nadzieniem różanym i pudrem – ok. 290 kcal,
- donut – ok. 290 kcal,
- pączek z budyniem – ok. 300 kcal,
- pączek wiedeński – ok. 350 kcal,
- jeden faworek – ok. 87 kcal, jednak ważą one mniej. Na jednego pączka przypada 5 faworków, co daje ok. 435 kcal.
Tłusty czwartek. Jak spalić kalorie?
Czasami zbyt duże obżarstwo może nas wiele kosztować, bo nawet spalenie jednego pączka wymaga wiele wysiłku. Aby to zrobić należy:
- biegać przez ok. 20 min,
- jeździć na łyżwach przez 30 minut,
- sprzątać mieszkanie przez 50 min,
- spacerować w szybkim tempie przez godzinę,
- zrobić trening siłowy przez ok. godzinę,
- czytać książkę lub oglądać serial przez 10 godzin.
Istnieją metody, które pozwalają skuteczniej spalić kalorie. Ale należy nastawić się na duży wycisk, ponieważ alternatywą są bardzo intensywne treningi sportów walki. Godzina kickboxingu pozwoli spalić od 700 do ponad 800 kcal. Natomiast godzinny trening tajskiego boksu może spalić nawet do 1000 kcal.