tankowanie

i

Autor: unsplash.com

CENA PALIWA na stacjach od 1 lutego. Ile zapłacimy za tankowanie?

2022-01-18 11:46

Dzięki obniżeniu VAT na paliwa z 23 do 8 proc., ceny w detalu mogą spaść "do poziomu ok. 5.20 lub powyżej 5.20 zł" - mówił w poniedziałek prezes Orlenu Daniel Obajtek. Dodał, że spółka "jak najszybciej" zaimplementuje obniżki w rynek hurtowy i w detal.

Szef Orlenu, na pytanie w Polsat News o to, o ile ceny paliw spadną od 1 lutego, przypomniał, że "bardzo duże obniżki" już były w grudniu.

Dodał, że spółka zakupiła 19 mln praw do emisji po 23 euro.

- Jesteśmy zabezpieczeni do połowy roku 2023 roku (...)to spowodowało, że w sumie mogliśmy obniżyć ceny o ok. 30 groszy i dotrzymaliśmy słowa. Zrobiliśmy to, choć było bardzo ciężko zaimplementować je w rynek - powiedział.

Jak wyjaśnił, spółka zrobiła to poprzez rynek hurtowy.

- Posiadamy 1800 stacji, a w Polsce jest 8 tys. stacji, ale udało się to zrobić - zaznaczył.

Według Obajtka, zapowiedź premiera o obniżce VAT na paliwa jest słuszna.

- Paliwa są cenotwórcze w każdej dziedzinie gospodarki, jeśli VAT spadnie z 23 na 8 proc., to my oczywiście od razu zaimplementujemy to w rynek hurtowy i w detal - powiedział.

Dodał, że spółka chciałaby to zrealizować "jak najszybciej".

Na pytanie czy ceny mogą spaść do poziomu 5 zł, Obajtek wskazał, że może "to być poziom około 5.20 lub powyżej 5.20 zł."

- Trudno tu i teraz "zaplombować ceny" na tym poziomie - wskazał. Jak wyjaśnił, ceny paliw zmieniają się co dzień, co jest działaniem rynkowym.

Sejm uchwalił w czwartek nowelę ustawy o VAT, która przewiduje czasowe obniżenie do zera stawek tego podatku na żywność, nawozy i gaz, do 5 proc. na ciepło, oraz do 8 proc. na paliwa. Ustawa jest elementem tzw. tarczy antyinflacyjnej 2.0 i ma wejść w życie 1 lutego br.

Zgodnie z ustawą z 23 proc. do 8 proc. ma spaść stawka tego podatku na paliwa silnikowe: olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzynę, gaz LPG. Łączny spadek dochodów budżetu państwa oszacowano na ok. 11,6 mld zł, z czego obniżenie VAT w przypadku paliw ma on wynieść ok. 3,11 mld zł.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Burza śnieżna w Łodzi