Owocowy roller coaster. Cena malin przyprawia o zawrót głowy

i

Autor: pixabay

Zakupy

Owocowy roller coaster. Cena malin przyprawia o zawrót głowy

2023-09-04 15:18

Kiedy na rynku hurtowym w Broniszach zaczęły pojawiać się pierwsze polskie maliny, ceny, podobnie jak w przypadku truskawek i czereśni, przyprawiały klientów o zawrót głowy. Wraz z nadejściem sezonu ceny zaczęły spadać. Ile teraz trzeba zapłacić za polskie maliny?

Cena malin w 2023 roku szokuje

Ceny pierwszych owoców w tym sezonie biły rekordy drożyzny. Jeszcze w kwietniu na rynkach i w dyskontach pojawiły się truskawki, pochodzące z uprawy parapetowej. Na rynku hurtowym za pierwsze polskie truskawki trzeba było zapłacić około 30 złotych za kilogram. O 10 złotych więcej kosztowały w sieci Biedronka. W sezonie ceny spadły o ponad połowę. 

Z kolei w pierwszej połowie maja można już było kupić pierwsze czereśnie. Mimo, że sezon w Polsce na owoce jeszcze się rozpoczął, to na targowiskach pojawiły się czereśnie z importu za 98 złotych za kilogram. Wraz z nadejściem sezonu ceny także zaczęły spadać. Na rynku hurtowym w Broniszach w szycie sezonu kosztowały od 10 do 20 złotych za kilogram, a w Łodzi na Zjazdowej ceny wahały się od 9 do 14 zł za kg.

Potem przyszedł czas na maliny. W drugiej połowie maja na rynku hurtowym w Broniszach można już było znaleźć pierwsze owoce, choć w symbolicznych ilościach. Za kilogram malin w hurcie trzeba było zapłacić 45-55 złotych. Cena u detalistów była jednak znacznie wyższa. Owoce sprzedawane w 125 gramowych opakowaniach kosztowały nawet 10-15 złotych. Ceny malin na początku czerwca nieznacznie spadły, dopiero druga połowa miesiąca przyniosła obniżki.

Ile kosztują maliny (wrzesień 2023)? 

Obecnie na rynku hurtowym w Broniszach za kilogram malin trzeba zapłacić od 10 do 25 złotych, a na Zjazdowej w Łodzi od 5-8 złotych za pół kilograma (dane z 1 września 2023 r.)

Ceny warzyw i owoców we Włoszech szokują Polaków