Łódź może się pochwalić niskim bezrobociem. Wynosi ono 4,5%, czyli o ponad pół punktu procentowego niższa niż w kraju.
- Rok temu w maju takich osób zarejestrowanych w systemie było około 9000. Teraz jest to już tylko 8000. To zasługa wszystkich działań aktywizujących, prowadzonych przez PUP. Nie dotyczą nas też duże grupowe zwolnienia. Te dane za pierwsze półrocze 2024 roku jasno pokazują, że wszystkie realizowane w Łodzi projekty przynoszą zamierzony efekt – mówi wiceprezydent Małgorzata Moskwa-Wodnicka.
Na aktywizację bezrobotnych PUP wyda w tym roku około 48 500 000 złotych. Największym zainteresowaniem cieszą się programy umożliwiające założenie własnej działalności gospodarczej –z takiego wsparcia od początku roku skorzystało ponad 460 łodzian. Niemal 250 osób wzięło udział w szkoleniach i kursach, które pozwoliły im zdobyć dodatkowe, przydatne na rynku pracy kompetencje. Około 200 bezrobotnych zostało skierowanych na roboty publiczne.
- Katalog wsparcia finansowego i formalnego, którym dysponujemy, jest bardzo duży. Ta pomoc jest skierowana zarówno do osób, które mają pomysł na siebie i chcą znaleźć dobrą pracę, jak i długotrwale bezrobotnych czy zagrożonych zwolnieniami grupowymi. Mamy pełen wachlarz szkoleń, które pozwalają zdobyć nowe kwalifikacje, poszukiwane na rynku pracy – mówi Krzysztof Barański, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Łodzi.
- Ostatnio ocenialiśmy działania Powiatowego Urzędu Pracy w roku 2023. Co szczególne istotne, 100% środków, którymi dysponował PUP, zostało wydanych na aktywizację bezrobotnych, wsparcie osób poszukujących lub zmieniających pracę. Z naszą pozytywną opinią zgadzają się zarówno przedstawiciele przedsiębiorców, jak i związków zawodowych. Mam nadzieję, że dalej będziemy zmierzali w tym dobrym kierunku – mówi Krzysztof Makowski, przewodniczący Powiatowej Rady Rynku Pracy w Łodzi.