- W województwie łódzkim planowane jest utworzenie nowych stacji do wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych.
- W tej sprawie 16 stycznia 2025 roku podpisano list intencyjny w Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim.
- Dokument został podpisany przez wojewodę Dorotę Ryl oraz prezesa Państwowej Agencji Atomistyki Andrzeja Głowackiego.
W województwie łódzkim powstanie w sumie 8 stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych, w 2025 roku powstanie jedna, w Tuszynie
Jak podkreślili sygnatariusze listu intencyjnego, to istotny krok w kierunku wzmacniania systemu bezpieczeństwa radiacyjnego w Polsce i w woj. łódzkim. W regionie działa tylko jedna stacja wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych, w Łodzi. W tym roku zaplanowano instalację kolejnej – w Tuszynie k. Łodzi. W następnych latach w woj. łódzkim ma powstać jeszcze siedem stacji.
Wojewoda łódzka Dorota Ryl zaznaczyła, że podpisane porozumienie i plany związane z nowymi stacjami monitoringu radiacyjnego przełożą się na wzrost poczucia bezpieczeństwa mieszkańców.
To siódme takie porozumienie zawarte przez Państwową Agencję Atomistyki z władzami lokalnymi. Wcześniej podpisała ona podobne listy intencyjne z województwami: podlaskim, lubelskim, podkarpackim, pomorskim, małopolskim i z mazowieckim.
- Sukcesywnie poszerzamy nasz potencjał związany z monitoringiem radiacyjnym i zwiększamy liczbę stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych. Wszystko po to, by zachować jak najwyższe standardy związane z bezpieczeństwem jądrowym i ochroną radiologiczną kraju – powiedział prezes PAA Andrzej Głowacki.
Jak działają polskie stacje wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych?
W Polsce działa 57 stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych (w skrócie PMS – ang. Permanent Monitoring Station). Ich zadaniem jest prowadzenie ciągłego pomiaru mocy przestrzennego równoważnika dawki promieniowania jonizującego. Wyniki pomiarów przesyłane są do Centrum do Spraw Zdarzeń Radiacyjnych PAA w Warszawie.
Do 2033 r. w Polsce ma być co najmniej 145 stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych
Rozwój monitoringu radiacyjnego związany jest również z rządowym programem budowy elektrowni jądrowych w kraju. Jak wynika z tego programu, do 2033 r. w Polsce ma być co najmniej 145 stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych.
Polecany artykuł:
Polecany artykuł:
Nowy przepust drogowy w powiecie brzezińskim. Ma usprawnić dojazd do A2. Zdjęcia.