parkowanie

i

Autor: Pixabay

Przepisy

Będzie mniej miejsc parkingowych na nowych osiedlach mieszkaniowych? Rząd planuje zmiany

2024-10-16 11:28

Rząd planuje zniesienie obowiązku budowy określonej liczby miejsc postojowych towarzyszących budowie niektórych budynków mieszkalnych. Choć w przestrzeni medialnej pojawiły się głosy, że rządzący za sprawą specustawy powodziowej chcą zrobić prezent deweloperom, Polski Związek Firm Deweloperskich podkreśla, że przepisy miałyby marginalne zastosowanie.

Będzie mniej miejsc parkingowych na nowych osiedlach?

Projekt nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi, przygotowany przez rządzących, zakłada uchylenie dwóch przepisów tzw. specustawy mieszkaniowej o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących.

Pierwszy z proponowanych do uchylenia przepisów przewiduje, że dla inwestycji mieszkaniowej powstającej na bazie specustawy minimalna liczba miejsc postojowych wynosi co najmniej 1,5-krotność liczby mieszkań przewidzianej w ramach tej inwestycji.

Drugi z przepisów, który miałby być uchylony przewiduje, że dla inwestycji mieszkaniowej zlokalizowanej w obszarze zabudowy śródmiejskiej minimalna liczba miejsc postojowych jest co najmniej równa liczbie mieszkań w tej inwestycji.

Deweloperzy: przepisy mają marginalne zastosowanie

W przestrzeni medialnej pojawiły się głosu, że rządzący za sprawą specustawy powodziowej robią prezent deweloperom. Polski Związek Firm Deweloperskich podkreśla jednak, że przepisy tzw. specustawy mieszkaniowej w Polsce mają marginalne zastosowanie.

- Projekt dotyczyć będzie jedynie inwestycji realizowanych w trybie tzw.specustawy mieszkaniowej - ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących (a nie wedle standardowego trybu objętego prawem budowlanym). Dotyczyć będzie więc jedynie działek, które nie są dziś przeznaczone pod budownictwo (specustawa mieszkaniowa pozwala - po uzyskaniu zgody rady miasta - budować na terenach m.in. poprzemysłowych budynki wielorodzinne) - twierdzi PZFD.

Projekt zakłada również, że rada gminy w standardach urbanistycznych może określić liczbę miejsc postojowych dla danej inwestycji mieszkaniowej. Obecnie samorząd może określić liczbę miejsc, pod warunkiem, że będzie ona większa niż wynikająca z ustawy.

Według Oceny Skutków Regulacji o zmianę tych przepisów wnioskują zarówno inwestorzy, jak i samorządy, ponieważ ich aktualne brzmienie ogranicza możliwość modyfikacji wskaźnika przez gminę i dostosowanie go do lokalnych uwarunkowań.

- Obecne brzmienie przepisów stanowi istotną barierę dla rozwoju budownictwa komunalnego i społecznego - zaznaczono w OSR.

Współczynnik ten został wprowadzony ustawą z dnia 26 stycznia 2023 r. o zmianie ustaw w celu likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych.

Gdzie słońce nie dochodzi, tam dojdzie opłata za parkowanie. Panele słoneczne na podziemnym parkingu

"Niedobrze się tu mieszka". Protest przeciwko deweloperowi w Warszawie