Bałuty to wielka łódzka aglomeracja. A kiedyś - największa wieś w Europie!
Bałuty to największa dzielnica Łodzi, o powierzchnii 78,9 km². Zamieszkuje je również największa liczba ludności w stosunku do pozostałych dzielnic, bo około 191,6 tysięcy mieszkańców. Dla niektórych, szczególnie niepochodzących z naszego miasta, Bałuty to stan umysłu, kojarzące się przede wszystkim z niebezpiecznymi uliczkami czy pijanymi mieszkańcami stojącymi w bramie i od samego początku za Bałutami ciągnęła się zła opinia. Przestępczości sprzyjał między innymi brak oświetlenia. Podobno im więcej ulic podłączano do prądu, liczba przestępstw regularnie z latami się zmniejszała.
Jednak dla nas, rodowitych łodzian, szczególnie tych, którzy się tu wychowali, jest to miejsce pełne wspomnień, sentymentu, czujących dumę, że to właśnie tu mieszkają.
A jaka jest historia Bałut? Pod koniec XIX wieku i na początku XX zaczęli tu przybywać z okolicznych wiosek ludzie szukający pracy w łódzkich fabrykach. W 1915 roku, kiedy jeszcze Bałuty nie należały do Łodzi, liczba mieszkańców wynosiła 100 tysięcy i ówcześnie była to największa wieś w całej Europie.
Dzielnica administracyjna Bałuty została powołana dopiero z dniem 1 stycznia 1954 jako jedna z siedmiu ustanowionych wtedy dzielnic Łodzi. Bałuty zajmowały teren mniej więcej pomiędzy ulicami Rąbieńską i Drewnowską, a ulicami Łagiewnicką i Krecią.
1 stycznia 1960 roku skorygowano podział administracyjny. Wtedy teren Bałut powiększono włączając do niej dzielnicę "Staromiejska". W ten sposób wschodnia granica dzielnicy administracyjnej Bałuty oparła się o ulicę Strykowską oraz odcinek łącznicy kolejowej Widzew – Zgierz, zaś cały obszar historycznych Bałut znalazł się w granicach dzielnicy administracyjnej o tej nazwie.
Obecnie administracyjnie Bałuty dzielą się na 8 osiedli:
- Bałuty Zachodnie
- Radogoszcz
- Łagiewniki
- Julianów-Marysin-Rogi
- Bałuty-Doły
- Bałuty-Centrum
- Teofilów-Wielkopolska
- Wzniesień Łódzkich
Najciekawsze miejsca na Bałutach. Znasz je wszystkie?
Na terenie Bałut znajdziemy mnóstwo miejsc, które mają szczególne znaczenie dla naszego miasta. Wśród nich na pewno można wymienić:
- Centrum handlowe Manufaktura - centrum handlowo-usługowo-rozrywkowe, otwarte 17 maja 2006 roku w Łodzi, pomiędzy ulicami Zachodnią, Ogrodową, Drewnowską i Jana Karskiego, na terenie dawnego kompleksu fabrycznego Izraela Poznańskiego.
- Bałucki rynek - największy w Łodzi plac targowy
- Cmentarz Żydowski - jedyny zachowany na terenie Łodzi
- Rezerwat Przyrody Las Łagiewnicki - tereny, nazywane "zielonymi płucami" Łodzi
- Kompleks wodno rekreacyjny Arturówek
- E.Leclerc - jedyny w naszym mieście supermarket tej marki
- Parki: Julianowski, Helenów, Ocalałych, im. Szarych Szeregów, Staromiejski
- Pałac Izraela Poznańskiego