korek

i

Autor: WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Moto

Twój samochód może zniknąć z bazy CEPiK. Chodzi o 7 mln pojazdów. Jakie będą skutki dla kierowców?

2024-06-03 15:14

Władze zamierzają wprowadzić istotną aktualizację Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, polegającą na usunięciu wpisów dotyczących pojazdów, których dane nie były aktualizowane przez ostatnie dziesięć lat, znanych jako "martwe dusze". Szacuje się, że proces ten obejmie około 7 milionów pojazdów. Jakie będą konsekwencje tych zmian dla kierowców?

Wielkie czyszczenie bazy CEPiK

W Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców widnieje 26,7 mln zarejestrowanych samochodów (stan na koniec 2022 roku), co stawia Polskę czołówce najlepiej zmotoryzowanych krajów UE – podaje portal Interia Motoryzacja i wskazuje, że w bazie może znajdować się ponad 7 milionów archiwalnych pojazdów, czyli takich, których dane nie były aktualizowane od co najmniej 10 lat. Chodzi o wszystkie samochody, których właściciele od ponad dekady nie pojawili się na badaniu technicznych lub/i nie zawarli obowiązkowej polisy OC.

- Po odjęciu tej imponującej liczby okazuje się, że na tysiąc mieszkańców Polski nie przypada wcale rekordowe 700, lecz zaledwie około 517 samochodów. To wynik dalece odbiegający od europejskiej średniej (wg ACEA około 560 aut) – wskazuje Interia.

Z informacji portalu wynika, że rządzący przymierzają się do wielkiego oczyszczenia bazy CEPiK z archiwalnych pojazdów. Wszystkie samochody, które zostały zarejestrowane przed 14 marca 2005 roku, a których dane nie były aktualizowane od ponad 10 lat, mają zostać wyrejestrowane 10 czerwca 2024 roku.

Twój samochód może zniknąć z bazy CEPiK!

Co to oznacza dla posiadaczy samochodów, które z różnych względów – na przykład z powodu prowadzonego remontu - nie są poddawane regularnych badaniom technicznym? W tym przypadku kluczowe znaczenie ma mieć ciągłość polisy. Jak wskazuje Interia, jeśli pojazd posiada ważne ubezpieczenie społeczne, nie zostanie wykreślony z bazy, nawet jeśli od 10 lat nie przechodził przeglądu. Jeśli jednak właściciel pojazdu nie zawierał polisy od ponad 10 lat, to musi się liczyć z tym, że samochód zostanie wyrejestrowany. Będzie jednak istniała możliwość jego ponownej rejestracji.

Krzysztof Hołowczyc zaprezentował w Łodzi samochód na Dakar 2024

Mieszkaniec Leszna kolekcjonuje modele samochodów
Listen on Spreaker.