Program Szczepień Ochronnych 2022
Szczepienia są niezbędne, aby wywołać odporność immunologiczną na dany typ drobnoustrojów czy wirusów w populacji ogólnej. W Polsce szczepienia ochronne są realizowane zgodnie z obowiązującym Programem Szczepień Ochronnych (PSO, tzw. kalendarz szczepień), który każdego roku jest aktualizowany i ogłaszany w komunikacie Głównego Inspektora Sanitarnego. W programie znajduje się wykaz szczepień obowiązkowych, ale również tych zalecanych.
Które szczepienia są obowiązkowe u dzieci?
Szczepienia obowiązkowe są bezpłatne, realizowane w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego bez dodatkowych opłat. Lista jest dostępna dla każdego rodzica w książeczce zdrowia, gdzie można sprawdzić, w jakim wieku dziecka będą realizowane kolejne szczepienia.
W Programie Szczepień Ochronnych w Polsce znalazły się następujące szczepienia obowiązkowe przeciwko:
- gruźlicy
- wirusowemu zapaleniu wątroby typu B
- błonicy, krztuścowi, tężcowi
- polio
- odrze, śwince, różyczce
- pneumokokom
- zakażeniom przeciwko Haemophilus influenzae typu B
Szczepienia dodatkowe. Czy warto je wykonywać?
W programie znajdują się także szczepienia zalecane dla dzieci. Nie są one ani refundowane przez NFZ, ani obowiązkowe, ale kalendarz szczepień i większość lekarzy zaleca, by rodzice je wykonali.
Na liście szczepień zalecanych znajdują się szczepionki na:
- meningkoki
- ospę wietrzną
- rotawirusy
- kleszczowe zapalenie mózgu
- wirusowe zapalenie wątroby typu A (WZW typu A)
- grypa
- covid
Warto pamiętać, że dodatkowe szczepienia to szerszy zakres ochrony dla dziecka. Choroby, na które dostępne są szczepionki zalecane, mogą być bardzo groźne, a czasem nawet śmiertelne, jak np. inwazyjna choroba meningokokowa.