8000 plus dla małżeństw z długim stażem zamiast 500 plus! Nowa propozycja świadczenia trafiła do Senatu

i

Autor: pexels

Twoje finanse

5000 plus dla małżeństw z długim stażem zamiast 500 plus! Propozycję nowego świadczenia popiera minister rodziny

2023-09-11 14:37

5000 plus dla małżeństw, które mogą pochwalić się długim stażem, zamiast proponowanego wcześniej 500 plus. To propozycja nowego świadczenia, którą zajmuje się Senat. Teraz zyskała poparcie byłej minister rodziny, Elżbiety Rafalskiej.

5000 plus dla małżeństw z długim stażem. Czy zostanie wprowadzone?

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej nie zgodziło się na przyznanie parom, które mogą pochwalić się długoletnim pożyciem małżeńskim, comiesięcznego świadczenia w kwocie 500 złotych, czyli tzw. 500 plus dla małżeństw. Posłowie stwierdzili jednak, że rząd powinien docenić małżeństwa z długoletnim stażem, przyznając, poza odznaczeniami, świadczenie pieniężne. Nie ustalono jednak, w jakiej formie oraz kwocie miałoby być przyznawane. 

Po odrzuceniu 500 plus do Senatu trafiła propozycja nowego świadczenia - mianowicie 5000 plus dla małżeństw. Pomysłodawca uznał, że takie świadczenie powinno być przyznawane jednorazowo.

- Małżonkowie o długim stażu powinni otrzymywać świadczenie rodzinne na podobieństwo tzw. emerytury honorowej otrzymywanej przez 100-latków, przy czym świadczenie to powinno być przyznawane okresowo i jednorazowo, po wspólnym przeżyciu określonej liczby lat - tłumaczył autor pomysłu, cytowany przez dziennik Fakt. 

Założenie jest takie, że świadczenie byłoby różne w zależności od stażu małżeńskiego. Maksymalna kwota wyniosłaby 8000 złotych i - zgodnie z pomysłem - byłaby wypłacana parom, które przeżyły razem 80 lat. Najniższe świadczenie wyniosłoby natomiast 5000 złotych i byłoby przyznawane małżeństwom z 50-letnim stażem. Po 5 kolejnych latach kwota byłaby wyższa o 500 złotych, aż do maksymalnego pułapu 8000 zł (po 55 latach - 5500 zł, po 60. - 6000 zł itd.).

Nowe świadczenie dla małżeństw popiera była minister rodziny 

Senat obecnie zajmuje się propozycją nowego świadczenia dla małżeństw. Teraz do sprawy odniosła się była minister rodziny, Elżbieta Rafalska i wyraziła swoje poparcie. 

- To ważne, by pokazać, jak ważna jest trwałość związków małżeńskich, jak ważne jest to dla dzieci, które są wychowywane w tej rodzinie, wbrew lansowanym ideologiom. Mamy coraz więcej wolnych związków. Więc być może warto dowartościować małżeństwa, które mają taki długi staż małżeński - powiedziała w rozmowie z "Faktem" Elżbieta Rafalska. 

Przypominamy, że Elżbieta Rafalska była ministrem rodziny, pracy i polityki społecznej, kiedy wprowadzono program 500 plus. Obecnie jest eurodeputowaną.

Kto rozbił małżeństwo Tyszkiewicz i Wajdy? Historia z Koprem
Listen on Spreaker.