Banki Żywności. Czym się zajmują?
Banki Żywności to niezwykle ważna i potrzebna inicjatywa. Obecnie 31 Banków Żywności działających na terenie całego kraju tworzy Federację Polskich Banków Żywności, które mają misję pozyskiwania żywności, w tym produktów o krótkim terminie przydatności, tzw. artykułów niehandlowych, wadliwie opakowanych, których wartość i jakość odżywcza nie budzi zastrzeżeń. Następnie magazynują otrzymywane produkty i odpowiadają za ich racjonalną dystrybucję do lokalnych organizacji partnerskich, które pomagają potrzebującym.
Najważniejszą jednak ideą Banków Żywności jest promowanie postaw przeciwdziałających marnowaniu żywności.
A efekty pracy Banków Żywności widać gołym okiem. W 2023 roku organizacje wsparły około 1,5 mln osób potrzebujących w Polsce, przekazując łącznie ponad 32 500 ton żywności na cele społeczne! Ze wsparcia skorzystały m.in. rodziny wielodzietne, osoby bezrobotne, bezdomne, niepełnosprawne, wychodzące z nałogów i wiele innych, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej.
Połowa Polaków przyznaje się do marnowania jedzenia. Jeden produkt dominuje
W połowie października opublikowane zostały najnowsze, zatrważające dane dotyczące marnowania żywności. Federacja Polskich Banków Żywności opublikowała najnowszy raport "Nie Marnuj Jedzenia 2024" na temat skali marnowania jedzenia w Polsce. A jest ona ogromna!
Jak się okazuje, 45 procent Polaków przyznaje się do wyrzucania jedzenia do koszy.
"Częste marnowanie jedzenia wynika przede wszystkim z upływu terminu przydatności do spożycia, niewłaściwego planowania posiłków, nadmiernych zakupów i niewłaściwego przechowywania żywności." - wyjaśniają Banki Żywności.
A co marnuje się w gospodarstwach domowych najczęściej? Aż dwie trzecie respondentów przyznało, że najczęściej w koszu ląduje pieczywo. Na kolejnych miejscach znalazły się wędliny (36%), warzywa (34%) oraz owoce (30%).