ZUS ponowne przelicza emeryturę. Zyskają na tym osoby z kilku roczników

i

Autor: PIOTR KAMIONKA/REPORTER

Emerytury

ZUS ponowne przelicza emeryturę. Zyskają na tym osoby z kilku roczników

2024-11-14 16:11

Uważasz, że twoja emerytura jest za niska? Masz szansę, żeby ją zwiększyć. Możesz złożyć w ZUS wniosek o ponowne przeliczenie wysokości świadczenia. Na tym rozwiązaniu skorzystają szczególnie osoby z kilku roczników.

ZUS ponowne przeliczy twoją emeryturę. Niektórzy zyskają sporo pieniędzy

Cześć emerytów i rencistów może skorzystać z prawa do ponownego przeliczenia wysokości swojego świadczenia. ZUS daje taką możliwość osobom, które przyznaniu emerytury lub renty nadal pracowały lub opłacały składki na ubezpieczenie społeczne. Dodatkowo, z takiego prawa mogą też skorzystać osoby, które dopiero po czasie są w stanie udokumentować swoje zarobki za lata sprzed roku przejścia na emeryturę lub po przyznaniu świadczenia. Na przykład w sytuacji, kiedy uzyskały dokumentację z archiwum po zlikwidowanym zakładzie pracy, czy przy składaniu wniosku o emeryturę nie posiadały wszystkich dokumentów.

Jak informuje ZUS, przeliczenie świadczenia następuje na wniosek. Osoby, które zdecydują się złożyć wniosek, nie muszą się obawiać, że świadczenie po ponownym przeliczeniu będzie niższe.

- Emeryturę lub rentę przeliczymy od miesiąca, w którym złożono wniosek. Jeśli okazałoby się, że po przeliczeniu przysługuje niższe świadczenie, to nadal będziemy wypłacali świadczenie w dotychczasowej wysokości – uspokaja Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Sposoby przeliczenia różnią się w zależności od tego, na jakich zasadach świadczeniobiorca przechodził na emeryturę - na starych czy na nowych. Jeśli odbywało się to na starych zasadach, warto wiedzieć, że 1 stycznia 2022 r. zostały wprowadzone w życie przepisy i zniesiono zasady doliczania okresów ubezpieczenia

- Będziemy mogli doliczyć wyłącznie nieuwzględnione dotychczas w wymiarze świadczenia - okresy składkowe. Nie uwzględnimy zatem okresów nieskładkowych, niezależnie od tego, czy zostały przebyte przed przyznaniem emerytury lub renty, czy po ich przyznaniu – wyjaśnia ZUS.

Na ponownym przeliczeniu skorzystają osoby z kilku roczników

Osoby, który miały przyznaną emeryturę przed 2009 rokiem i nie mogły udokumentować swoich zarobków, warto żeby złożyły wniosek o ponowne przeliczenie, nawet jeśli nie odnalazły dokumentów. Wówczas ZUS przeliczy świadczenie i uwzględni minimalne wynagrodzenie za te okresy, co może zwiększyć wysokość emerytury.

Co w przypadku osób, które przeszły na emeryturę po 31 grudnia 2008 r.? Jak wyjaśnia ZUS, takie osoby nie muszą składać wniosku, ponieważ mają one „z automatu” uwzględnione wynagrodzenie minimalne.

- Gdy obliczaliśmy wysokość takiego świadczenia, uwzględniliśmy kwotę minimalnego wynagrodzenia pracowników zamiast wynagrodzenia zerowego – każdej osobie, która nie dostarczyła dokumentów o zarobkach, a udokumentowała zatrudnienie – precyzuje ZUS.

W jeszcze lepszej sytuacji będą osoby, które odnajdą dokumenty potwierdzające faktyczne wynagrodzenia za lata sprzed przyznania świadczenia. Wówczas ZUS przeliczy podstawę wymiaru świadczenia, co będzie miało większy wpływ na wysokość emerytury. Niektórzy będą mogli zwiększyć swoje świadczenia nawet o kilkaset złotych.

QUIZ PRL: Seniorzy mieli lepiej w PRL-u niż za PiS? Jakie mieli emerytury?

Pytanie 1 z 10
Podczas awantur w kolejkach emeryci bili się:
"Głodowe" emerytury polskich gwiazd. Andrzej Seweryn komentuje
Krótszy tydzień pracy? Brzmi fajnie. A co z emeryturą? PORACHUNKI OSOBISTE
Pracujemy średnio 7 godzin i 38 minut dziennie. To dużo czy mało? I czy najniższa krajowa jest za niska czy za wysoka? A także wiek emerytalny. Niestety, trzeba będzie go podnieść. Gościem Porachunków Osobistych jest pan Piotr Palutkiewicz, ekonomista, wiceprezes Warsaw Enterprise Institute.
Porachunki Osobiste