Jak wygląda praca zdalna w praktyce?
Instytut Badawczy Randstad i Gfk zrealizowali badanie "Plany Pracodawców", w którym sprawdzili, jak firmy zareagowały na zmianę przepisów dotyczących pracy zdalnej (nowelizacja Kodeksu pracy DzU z 6 lutego 2023 r., poz. 240) i jakie formy rekompensaty jej kosztów przyznają pracownikom najczęściej.
Okazuje się, że w większości przedsiębiorstw (67 proc.) nowe przepisy nic nie zmieniły, ponieważ pracownicy nie wykonywali przedtem swoich obowiązków zdalnie. Jak podaje biuro prasowe Ranstad, 19 proc. firm deklaruje, że mimo konieczności wypłaty rekompensat, ich pracownicy nadal mogą korzystać z pracy zdalnej w takim samym zakresie jak wcześniej.
Z kolei 5 proc. pracodawców z powodu rekompensat ograniczyło zakres pracy zdalnej, a 4 proc. zdecydowało, że poza przypadkami określonymi w kodeksie, pracownicy będą musieli wrócić do biura.
Jakie rekompensaty za pracę zdalną wprowadzono w Polsce?
Instytut Badawczy Randstad i Gfk sprawdzili także, jakie rekompensaty wprowadzili polscy pracodawcy. 38 proc. pracodawców zdecydowało się na wprowadzenie stałej kwoty rekompensat, bez względu na to, w jakim wymiarze czasu pracownicy wykonują obowiązki zdalnie.
Niewiele mniej, bo 34 proc., zdecydowało się na różne kwoty, obliczane na podstawie przyporządkowania pracowników do grup według wymiaru czasu pracy zdalnej.
9 proc. deklaruje, że wylicza kwotę indywidualnie, biorąc pod uwagę faktury za internet i energię. Zaś 8 proc. nie przyznało żadnej rekompensaty, a 11 proc. ciągle nie podjęło jeszcze decyzji w tej sprawie.