Zasiłek z ZUS dla pracowników
Oprócz zasiłku chorobowego, opiekuńczego oraz macierzyńskiego, ZUS wypłaca także zasiłek wyrównawczy, o czym nie wszyscy wiedzą. Ta forma wsparcia przysługuje pracownikom ze zmniejszoną sprawnością do pracy, których wynagrodzenie zostało obniżone wskutek poddania się rehabilitacji zawodowej w celu adaptacji lub przyuczenia do określonej pracy.
- Jeżeli konieczność poddania się rehabilitacji zawodowej spowodowana została wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, pracownikowi przysługuje zasiłek wyrównawczy z ubezpieczenia wypadkowego, w pozostałych przypadkach przysługuje zasiłek wyrównawczy z ubezpieczenia chorobowego – informuje ZUS.
Pracownik nabywa prawo do zasiłku wyrównawczego od dnia, w którym podjął rehabilitację.
Co bardzo ważne, rehabilitacja musi być prowadzona w zakładowym lub międzyzakładowym ośrodku rehabilitacji zawodowej lub u pracodawcy na wyodrębnionym stanowisku pracy, dostosowanym do potrzeb adaptacji lub przyuczenia do określonej pracy.
Świadczenie przysługuje przez cały okres rehabilitacji zawodowej, ale nie dłużej niż przez 24 miesiące. Żeby otrzymać świadczenie, trzeba przestawić dokumentację medyczną, a także zaświadczenia pracodawcy lub ośrodka rehabilitacji. Pełną listę dokumentów można znaleźć na stronie ZUS.
Kto może dostać zasiłek wyrównawczy?
Jak podkreśla Zakład Ubezpieczeń Społecznych, zasiłek nie przysługuje osobie uprawnionej do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Nie przysługuje także za okresy niezdolności do pracy z powodu choroby,
sprawowania opieki, pobierania zasiłku macierzyńskiego,a także nieobecności w pracy z innych przyczyn, za które pracownik nie otrzymuje wynagrodzenia. Dodatkowo, pracownik nie otrzyma zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego, jeśli umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa naruszył
przepisy ochrony życia i zdrowia, a także jeśli do wypadku doszło pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.
Ile wynosi zasiłek wyrównawczy?
Kwota zasiłku wyrównawczego nie jest stała. Stanowi różnicę między przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających rehabilitację a wynagrodzeniem miesięcznym osiąganym podczas pracy z obniżonym wynagrodzeniem. Przykładowo, jeśli pracownik otrzymywał przez rok wypłatę w kwocie 5000 złotych brutto, a po rozpoczęciu rehabilitacji dostaje 4000 zł, to zasiłek w jego przypadku będzie wynosić 1000 zł miesięcznie.
Oto 10 najlepszych krajów do życia dla kobiet. Polska za Zimbabwe i Białorusią
ZOBACZ TEŻ: Oto najbardziej deficytowe zawody w Polsce