Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2022 r. wyniosło 6554,87 zł, co oznacza wzrost o 13,0 proc. w stosunku do poprzedniego roku - podaje Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie w tym sektorze, czyli w firmach zatrudniających więcej niż 9 osób, wzrosło zaś o 2,2 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym.
Czy jest się z czego cieszyć? Niekoniecznie. Zwłaszcza, jeśli spojrzy się na galopującą inflację. Zgodnie z najnowszymi danymi GUS, ceny towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu 2022 r. wzrosły o 15,5 proc. w stosunku w ubiegłego roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 1,5 proc.
Powyższe dane świetnie obrazuje wykres przygotowany przez ekonomistów z PKO Banku Polskiego.
Jak widać stale rosnące wynagrodzenia i tak nie nadążają za inflacją, co oznacza, że siła nabywcza pracowników spada. Realna dynamika przeciętnego wynagrodzenia wynosi bowiem -2,16%. Jak podkreślają eksperci, tak źle nie było od 2010 roku.
Kto tyle zarabia?
Czy warto porównywać swoje zarobki do średniej krajowej? Niekoniecznie. Jak podaje serwis Bankier.pl, statystyki dotyczą jedynie 40 proc. Polaków, bo tylu Polaków pracuje w firmach zatrudniających ponad 9 pracowników. Dziennikarze powołują się na badania zgodnie z którymi, około 2/3 pracowników otrzymuje pensje niższe od tzw. średniej krajowej.