Coraz więcej przypadków ospy wietrznej w Polsce
Jak wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego- PZH Państwowego Instytutu Badawczego, tylko w pierwszych dziesięciu miesiącach 2022 roku było 139 395 przypadków ospy wietrznej w Polsce. To ogromny wzrost liczby zakażeń. Rok wcześniej w tym samym czasie wykryto 37 044 przypadki.
Co jest spowodowane wzrostem zakażeń ospą? Eksperci wyjaśniają
Specjaliści od chorób zakaźnych mają jasną teorię, dlaczego w 2021 roku tak mało pojawiło się zachorowań na ospę wietrzną, a teraz tak dużo osób choruje, i to nie tylko dzieci. Jak tłumaczą, mniejsza liczba zachorowań spowodowana była pandemią koronawirusa, a dokładniej obostrzeniami z nią związanymi. W ubiegłym roku nosiliśmy obowiązkowo maseczki, zwiększony był dystans pomiędzy ludźmi. A to z pewnością pomogło zapobiec również innym chorobom. Teraz o pandemii już niemal zapomnieliśmy, a więc przypadków jest znów dużo więcej.
Jakie są objawy ospy wietrznej?
Ospa wietrzna to choroba zakaźna, powodowana przez wirus ospy i półpaśca. Szacuje się, że około 90% przypadków zachorowań dotyczy małych dzieci. Do objawów zakażenia ospą oprócz swędzącej wysypki należy też gorączka, ból głowy, ból gardła, ból mięśni i ogólne złe samopoczucie. Jednym słowem- na początku ospę łatwo można pomylić ze zwykłą grypą, bo krosty uwidaczniają się zwykle po 1-2 dniach. Mają wtedy postać czerwonych plamek, które z czasem przekształcają się w wypełnione płynem pęcherze.
Szczepienia ochronne na ospę
Przed ospą można się jednak zabezpieczyć. Sposobem na to jest zastosowanie szczepień ochronnych. W Polsce szczepienie na ospę jest szczepieniem zalecanym, lecz nie obowiązkowym. Mimo, że nie dają one 100% gwarancji, że do zachorowania nie dojdzie, to jest ono bardzo mało prawdopodobne. Nawet jeśli choroba się rozwinie, jej przebieg jest wówczas znacznie łagodniejszy, z dużo mniejszym ryzykiem powikłań.