Funkcjonariusze ruszają z akcją prewencyjna skierowaną do rodzin pokrzywdzonych. - Chcemy dotrzeć do młodych osób z otoczenia seniorów, żeby byli czujni i rozmawiali o zagrożeniu -mówi Katarzyna Zdanowska z Komendy Miejskiej Policji w Łodzi. - Może warto ustalić jakiś kod porozumienia, który można wykorzystać w sytuacji nietypowej, kryzysowej.
Oszuści wciąż udoskonalają metody działania. -Schemat jest podobny, ale różnią się np. instytucje, pod które podszywają się fałszywi obrońcy prawa - dodaje rzecznik łódzkiej policji Marcin Fiedukowicz. - Przestępcy działają w oparciu o wywołanie poczucia zagrożenia i strachu. Starszym ludziom wmawia się, że ich pieniądze są zagrożone i trzeba je natychmiast chronić. W tym celu oszuści podają się za pracowników Centralnego Biura Antykorupcyjnego, niekiedy za funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego, za policjantów zwalczających przestępczość gospodarczą.
Tylko w tym roku w Łodzi doszło do kilkunastu udanych prób wyłudzeń pieniędzy metodą „na policjanta”, a w regionie – do ponad 40.