To pierwszy taki zabieg w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Jego celem było uratowanie życia płodu i wydolności jego krążenia, a także zadbanie o lewą komorę serca. Bez interwencji specjalistów los płodu byłby bardzo niepewny.
Operacja polegała na dostaniu się do serca 24-tygodniowego płodu, które ma tylko 2 centymetry. Do komory - lekarze dostali się przez powłoki brzuszne matki dziecka i jej macicę. Lekarze musieli działać wyjątkowo ostrożnie, ponieważ zabieg jest bardzo trudny i wymaga wielkiej precyzji.
Po zabiegu u płodu dziecka zauważono znaczną poprawę. Kilka dni później kobieta została wypisana do domu. Obecnie znajduje się pod stałą opieką kardiologów.
Polecany artykuł:
Operacja przeprowadzona została przez zespoły lekarzy z Zakładu Kardiologii Perinatalnej i Wad Wrodzonych Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie i łódzkiego Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki. Kardiolodzy z warszawskiego ośrodka - prof. Joanna Szymkiewicz-Dangel i dr Adam Koleśnik - od 2011 roku realizowali program interwencyjnej terapii kardiologicznej płodów, który z powodów formalnych został zatrzymany w marcu br.
Po urodzeniu dziecko będzie wymagać dalszego leczenia kardiologicznego i kardiochirurgicznego, a dzięki terapii wewnątrzmacicznej powinno trafić do tych specjalistów z mniejszymi obciążeniami.
Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!