- Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi to jeden z ośmiu ośrodków w Polsce oferujących kompleksowe leczenie zaawansowanej endometriozy.
- Od 1 lipca pacjentki mogą korzystać z bezpłatnej, specjalistycznej opieki, obejmującej diagnostykę i zabiegi mające na celu usunięcie wszystkich ognisk choroby.
- Celem programu jest uwolnienie kobiet od bólu i zwiększenie szans na zajście w ciążę, co jest kluczowe w przypadku choroby, której diagnostyka bywa długotrwała.
- Sprawdź, jak zgłosić się na leczenie i skorzystać z pomocy ekspertów!
Leczenie endometriozy jest refundowane od 1 lipca 2025
Od 1 lipca 2025 roku kobiety cierpiące na endometriozę mają możliwość korzystania z bezpłatnej i kompleksowej opieki w ośmiu specjalistycznych placówkach medycznych w Polsce. Warto podkreślić, że nie obowiązuje rejonizacja, co oznacza, że pacjentki mogą wybrać dowolny ośrodek. Opieka zapewnia wsparcie nie tylko lekarzy specjalistów, ale również pielęgniarek, fizjoterapeutów oraz dietetyków.
Prof. Krzysztof Szyłło, kierownik Kliniki Ginekologii Operacyjnej i Leczenia Endometriozy w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki podkreśla, że oprócz przeprowadzania zabiegów, szpitale oferują także zaawansowaną diagnostykę, umożliwiającą wykrycie i precyzyjne zlokalizowanie wszystkich ognisk endometriozy u pacjentki. Dzięki temu możliwe jest usunięcie zmian chorobowych podczas jednego zabiegu chirurgicznego.
- Chodzi o to, aby wykryć, a później usunąć za jednym razem wszystkie ogniska endometriozy u pacjentki i uwolnić ją od bólu, a u kobiet starających się o dziecko zwiększyć szanse na ciążę - mówi Krzysztof Szyłło.
Szef kliniki podkreślił także, że placówka jest dobrze przygotowana do realizacji tego programu, gdyż każdego roku leczy około 150 kobiet z endometriozą. W Polsce endometriozą dotknięta jest co dziesiąta kobieta, a wśród pacjentek leczonych z powodu niepłodności ten odsetek wzrasta nawet do 50 proc.
Dr Martyna Masternak z tej samej kliniki dodała, że diagnostyka endometriozy jest skomplikowana i często trwa bardzo długo, nawet od 7 do 10 lat.
- Dlatego do badań potrzebny jest wysokospecjalistyczny sprzęt i doświadczenie lekarza. Nawet badanie USG powinien wykonywać ekspert w tej dziedzinie - mówi Martyna Masternak.
Pacjentki mogą już dzwonić w sprawie leczenia endometriozy
Pacjentki mogą już kontaktować się z sekretariatem kliniki pod numerem telefonu 42-271-11-64, gdzie otrzymają wszystkie niezbędne informacje dotyczące procedur diagnozowania i leczenia tej choroby.
Program kompleksowego leczenia endometriozy jest realizowany przez osiem szpitali w Polsce
Program kompleksowego leczenia endometriozy jest realizowany przez osiem szpitali w Polsce:
- Szpital Uniwersytecki w Krakowie,
- Opolskie Centrum Onkologii im. prof. T. Koszarowskiego,
- Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SPZOZ w Lublinie,
- Katowickie Centrum Onkologii,
- Wojskowy Instytut Medyczny,
- Szpitale Pomorskie sp. z o.o.,
- Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki,
- Wielkopolskie Centrum Onkologii.
W 2025 roku Narodowy Fundusz Zdrowia przewidział dla tych placówek łącznie 24 miliony złotych na realizację tego programu.
Czym jest endometrioza?
Endometrioza to przewlekła choroba, w której tkanka przypominająca endometrium (błonę śluzową macicy) pojawia się poza jej naturalnym miejscem — najczęściej w jamie brzusznej, na jajnikach, jajowodach, pęcherzu moczowym lub jelitach. Do najczęstszych objawów należą bolesne miesiączki, przewlekłe bóle w dolnej części brzucha oraz problemy z płodnością.