Nowa lodówka społeczna w Łodzi została uruchomiona w sąsiedztwie Dziennego Domu Pomocy dla Osób z Niepełnosprawnościami oraz Osób Starszych przy ul. Ćwiklińskiej 5a na Widzewa. Obok lodówki stoi też społeczna szafa, za pośrednictwem której każdy może podzielić się zadbanymi i wciąż sprawnymi rzeczami, które będą przydatne dla innych (np. ubraniami, zabawkami lub książkami).
Nowa lodówka do dzielenia się jedzeniem na Widzewie to trzecia miejska lodówka społeczna w Łodzi. Pierwsza funkcjonuje już od ponad roku przy głównej siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi przy ul. Kilińskiego 102/102a. Druga została uruchomiona tuż przed świętami Bożego Narodzenia w sąsiedztwie siedziby II Wydziału Pracy Środowiskowej łódzkiego MOPS przy ul. Grota-Roweckiego 30 na Zarzewie. Ponadto na terenie całego miasta działa też 14 lodówek społecznych uruchomionych przez Stowarzyszenie „Chleba Naszego”.
- Z naszych obserwacji funkcjonowania dotychczasowych dwóch miejskich lodówek wynika, że jeszcze kilka miesięcy temu lodówki potrafiły stać wypełnione przez pół dnia, a czasami nawet dłużej. Teraz jedzenie potrafi zniknąć z niej w ciągu zaledwie pół godziny - mówi Piotr Kowalski, dyrektor MOPS w Łodzi.
Polecany artykuł:
Wszystkie lodówki społeczne w Łodzi są czynne przez całą dobę i 7 dni w tygodniu. Aby z nich skorzystać, wystarczy przyjść i włożyć coś do lodówki lub przyjść i poczęstować się jej zawartością. Produkty umieszczane w lodówkach społecznych nie powinny posiadać jakichkolwiek oznak zepsucia w postaci nadgnicia, pleśni czy nietypowego zapachu. Poza tym powinny być to potrawy i artykuły szczelnie zapakowane. Jeśli nie zostały zapakowane fabrycznie przez producenta (ponieważ zostały np. przygotowane samodzielnie w domu) przyda się dokładny opis tego, co jest w środku. Do lodówek nie powinny trafiać produkty, co do których są nawet niewielkie przypuszczenia, że już się popsuły i nie nadają się do spożycia. Niewskazane są ponadto wszystkie potrawy zawierające w swoim składzie surowe mięso (np. tatar) lub surowe jajka (np. domowy majonez, ciasto z kremem). Do lodówek społecznych nie może też trafiać alkohol w żadnej postaci.
LODÓWKI SPOŁECZNE W ŁODZI:
- ul. Kilińskiego 102/102a (Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi, główna siedziba)
- ul. Grota-Roweckiego 30 (Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi, II Wydział Pracy Środowiskowej)
- ul. Ćwiklińskiej 5a (Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi, Dzienny Dom Pomocy dla Osób z Niepełnosprawnościami oraz Osób Starszych)
- ul. Armii Krajowej 50 (przy sklepie SAM-SCAN)
- ul. św. Brata Alberta Chmielowskiego 7 (przy Kościele pw. św. Alberta Chmielowskiego)
- ul. Broniewskiego 1a (przy Centrum Służby Rodzinie; dojście od ul. Kilińskiego)
- ul. Kopernika 13 (przy Kuchni Społecznej Caritas Archidiecezji Łódzkiej)
- ul. Kilińskiego 228 (przy Kościele pw. Matki Boskiej Fatimskiej)
- ul. Klaretyńska 11 (na parkingu Kościoła pw. Niepokalanego Serca NMP i św. Antoniego Marii Klareta)
- ul. Kosynierów Gdyńskich 61a (przy Konwencie Bonifratrów; dojście od ul. Przedświt)
- ul. 11 Listopada 36 (przy sklepie SAM-SCAN)
- ul. Nawrot 104 (przy Kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła)
- pl. Niepodległości (targowisko Górniak – przy wejściu do Nowej Hali)
- ul. Pasterska 12/14 (przy Kościele pw. Dobrego Pasterza)
- ul. Pomorska 149/153 (Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Łódzkiego)
- ul. Romantyczna 1 (przy Kościele p.w. Najświętszego Sakramentu)
- ul. Rysownicza 11 (przy Kościele pw. św. Michała Archanioła)
Uzupełnienie lodówek społecznych w Łodzi stanowią 3 jadłodzielnie, którymi opiekuje się grupa Foodsharing Łódź.
JADŁODZIELNIE W ŁODZI:
- ul. Rewolucji 1905 r. nr 37/39 (Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny Uniwersytetu Łódzkiego, budynek E) – czynna od poniedziałku do niedzieli w godz. 7 – 20 (w okresie wielkanocnym: 8, 9 i 10 kwietnia czynna także w godz. 7 - 20).
- ul. 28 Pułku Strzelców Kaniowskich 9 (Społeczny Dom Kultury „Miejsce Spotkań”) – czynna od poniedziałku do piątku w godz. 12 – 20 (w okresie wielkanocnym: 8, 9 i 10 kwietnia – nieczynna).
- ul. Wólczańska 108 (Punkt Pomocy Charytatywnej Caritas Archidiecezji Łódzkiej) –czynna od poniedziałku do piątku w godz. 7 – 16 (w okresie wielkanocnym: 8, 9 i 10 kwietnia – nieczynna)
Polecany artykuł:
Władze miasta apelują do łodzian, aby – zwłaszcza w trwającym obecnie okresie świątecznym - nie wyrzucali jedzenia do śmietnika. Każdy, kto zorientuje się, że upiekł, ugotował lub też kupił za dużo wielkanocnych potraw, może podzielić się nimi w prosty sposób z innymi za pośrednictwem lodówek społecznych lub jadłodzielni.
- Zasada działania lodówek społecznych i jadłodzielni jest bardzo prosta i polega na tym, że każdy może dzielić się z każdym. Nie istnieją żadne podziały, nikt nie ocenia, nie wydaje bonów czy kuponów i nikt nie sprawdza dochodów – mówi wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik. - Gorąco zachęcam łodzian do przyłączenia się do akcji.
Z najnowszego raportu, przygotowanego przez firmę Too Good To Go we współpracy z Kantar Public, wynika, że 54 proc. Polaków przygotowuje więcej jedzenia niż jest to konieczne na dwa dni świąt, a prawie 40 proc. przyznaje, że zdarza się im wyrzucić do kosza część jedzenia przygotowanego z okazji świąt wielkanocnych. Do śmietników w całej Polsce trafiają przede wszystkim takie produkty i dania jak: sałatka jarzynowa (62 proc. odpowiedzi osób biorących udział w badaniu), pieczywo (39 proc.), różnego rodzaju szynki (27 proc.), a także jajka na twardo (21 proc.), jajka faszerowane (20 proc.) i żurek/biały barszcz (19 proc.).