W którym kraju jest najlepszy system emerytalny?
Znamy już wyniki kolejnego globalnego indeksu emerytalnego przygotowywanego przez firmę Mercer przy współpracy z CFA Institute, Monash Business School oraz Monash University. W tegorocznym zestawieniu porównano 44 systemy emerytalne na świecie.
- Indeks składa się z trzech podindeksów - adekwatności, stabilności i integralności, które mierzą każdy system dochodów emerytalnych w oparciu o ponad 50 wskaźników - podaje Mercer.
Podindeks adekwatności sprawdza, czy świadczenia emerytalne są na odpowiednim poziomie. Stabilności ocenia wypłacalność w długim terminie. Przy tym parametrze sprawdzana jest wysokość długu publicznego. Ostatni natomiast bierze pod uwagę bezpieczeństwo prawne.
Każdy z wybranych krajów był oceniany w skali od 0 do 100. Jak wypadła Polska? Który kraj ma najlepszy system emerytalny?
Pierwsze miejsce w rankingu zajęła Islandia, osiągając 84,7 pkt. Drugie miejsce przypadło Holandii z wynikiem 84,6. Podium zamyka Dania z liczbą 82 pkt. Polska zajęła 28. miejsce, osiągając zaledwie 57,5 pkt. To bardzo niska punktacja, biorąc pod uwagę, że średnia liczba punktów wyniosła 63.
W porównaniu z zestawieniem z poprzedniego roku zanotowaliśmy spadek o jedno miejsce. Podobną liczbę punktów otrzymały takie kraje jak Meksyk, Brazylia, Peru czy Włochy.
O ile integralność polskiego systemu emerytalnego nie wypadła źle (71,2 pkt), to stabilność już tak - zaledwie 45,4 pkt. Analitycy wskazali, w jaki sposób można Polska może poprawić swój wynik.
Polecany artykuł:
- Ogólną wartość indeksu dla polskiego systemu można zwiększyć poprzez:
- zwiększenie udziału pracowników w prywatnym systemie emerytalnym
- podniesienie minimalnego poziomu wsparcia dostępnego dla najuboższych emerytów
- podniesienie poziomu oszczędności gospodarstw domowych
- zwiększenie współczynnika aktywności zawodowej w starszym wieku wraz ze wzrostem oczekiwanej długości życia - czytamy w raporcie.