W których krajach kobietom pracuje się najlepiej? Polsce daleko do czołówki, ale jest kilka niespodzianek

i

Autor: pixabay

W których krajach kobietom pracuje się najlepiej? Polsce daleko do czołówki, ale jest kilka niespodzianek

2023-03-08 10:55

Firma Reboot Online postanowiła sprawdzić, w których krajach europejskich kobietom pracuje się najlepiej. W tworzeniu rankingu brano pod uwagę nie tylko wysokość zarobków, ale też możliwość zrobienia kariery zawodowej oraz ilość benefitów. Zobacz, które państwa oferują kobietom najlepsze warunki pracy.

Z okazji Dnia Kobiet firma Reboot sprawdziła, które kraje powinny wybrać kobiety, które chcą rozwijać swoją karierę za granicą. W tym celu stworzono indeks punktowy, w którym uwzględniono takie czynniki jak możliwości ekonomiczne, ilość kobiet na stanowiskach kierowniczych i płatne urlopy macierzyńskie. Za każdy czynnik przyznawano do 100 punktów. Maksymalny wynik, jaki mogło zdobyć każde z 30 państw to 300 punktów.  

Liderem okazała się Szwecja z wynikiem 241,40. W indeksie możliwości ekonomiczny kraj uzyskał 100 punktów na 100 możliwych. Szwecja ma największą liczbę kobiet na stanowiskach kierowniczych spośród wszystkich badanych krajów europejskich.

Drugie miejsce zajęła Finlandia zgarniając 227,6 pkt. Podium zamyka Norwegia z liczbą 213,8 pkt

Dużym zaskoczeniem może być czwarte miejsce, ponieważ przypadło ono Litwie. Kraj zdobył 207 pkt. Badanie wykazało, że Litwa jest jednym z najlepszych krajów w Europie pod względem zapewnienia kobietom możliwości ekonomicznych. Autorzy badania zaznaczyli, że jest to spowodowane wzrostem liczby kobiet na stanowiskach ministerialnych oraz wyborem kobiety na premiera w 2020 roku. Dodatkowo Litwa ma jeden z najlepszych w Europie pakietów urlopu macierzyńskiego.

Oczko niżej znalazła się Słowenia, która zdobyła 203,5 pkt. Dużym atutem jest w 100 proc. płatny urlop macierzyński do 52 tygodni urlopu. Miejsce 6. przypadło Rumunii (196,5 pkt). Jak wskazują autorzy badania, Rumunia oferuje najlepsze wsparcie dla przyszłych matek, zapewniając do 108 tygodni urlopu płatnego w wysokości 85% dochodu. 

Na siódmej pozycji znalazła się Bułgaria z wynikiem 193,2 pkt, zaś na ósmej Islandia, zdobywając 189,6. Kraj nordycki jest drugi pod względem możliwości ekonomicznych (93,1 na 100 pkt), ale oferuje dość słaby pakiet urlopu macierzyńskiego. Pierwszą dziesiątkę zamyka Francja z liczbą 186,3 pkt. Dużym atutem kraju jest to, że kobiety mają największe szanse na sukces zawodowy w porównaniu z innymi krajami europejskimi.  

Polska znalazła się na 18. miejscu zestawienia, osiągając 138 pkt. Pod względem możliwości finansów przyznano nam zaledwie 27,6 pkt. Najgorszym krajem do pracy dla kobiet okazała się Turcja, zdobywając łącznie 31 pkt na 300 możliwych. 

Pełny raport można znaleźć TUTAJ.

Praca zdalna dla rodziców - wchodzą w życie nowe przepisy | M jak Mama