preply

i

Autor: Preply

nauka

W ciągu ostatniej dekady średni czas skupienia przeciętnego człowieka obniżył się o 28 sekund. Wiadomo, co jest tego powodem!

2024-03-27 11:07

Wiedzieliście o tym, że z roku na rok nasza zdolność koncentracji spada? Zauważyli to chociażby eksperci od psychologii i kognitywistyki. Wiadomo też, co jest tego powodem. Jak jednak zauważają specjaliści z platformy edukacyjnej Preply, jeszcze nie jest za późno, by ten proces odwrócić! W jaki sposób? Szczegóły poniżej.

W ciągu dekady średni czas skupienia obniżył się o 28 sekund!

Jak wynika z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Kalifornijskim w Irvine, w 2004 roku średni czas skupienia uwagi na dowolnym ekranie wynosił średnio 150 sekund. W 2012 roku było to już 75 sekund, a w 2023 roku jedynie 47 sekund! Wszystkiemu winny jest internet, a dokładniej media społecznościowa. Dodatkowo, nieustannie rosnący poziom stresu sprawia, że nasze mózgi się zmieniają.

Jak przedłużyć nasz czas skupienia? Jest na to sposób!

Eksperci z platformy edukacyjnej Preply zauważają jednak, że jest sposób, by ten proces nie tylko zatrzymać, ale nawet odwrócić. Chodzi o naukę języków obcych. Jak podkreślają, uczenie się nowego języka wyraźnie poprawia naszą zdolność koncentracji. Z badań wynika, że osoby znające więcej niż jeden język lepiej radzą sobie z zadaniami wymagającymi dużej uwagi. "Coraz częściej słyszę od osób dorosłych, że nie są w stanie skupić się na zadaniach tak dobrze, jak kiedyś. Czasem problemem staje się nawet oglądanie filmu lub czytanie książki bez nieustannego sięgania po telefon. Zawsze sugeruję im wówczas naukę języka obcego. Jak miałaby im ona pomóc? Wystarczy przypomnieć sobie, jak wygląda rozmowa z kimś, kto posługuje się językiem, który rozumiemy jedynie częściowo. Kiedy próbujemy wychwycić znajome słowa, wyrażenia czy zwroty, zaczynamy się skupiać. Nasz mózg pracuje na wysokich obrotach i ćwiczy swoją zdolność koncentracji. Długofalowo daje to fantastyczne rezultaty"– zauważa Sylvia Johnson, ekspertka ds. umiejętności językowych i międzykulturowych w Preply.To jednak nie koniec zalet nauki języków obcych. Specjaliści z Preply w swoim zestawieniu wymieniają więcej korzyści dla pracy mózgu. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez specjalistów z Centre for Addiction and Mental Health oraz York University w Kanadzie, nauka dodatkowego języka może opóźnić, a nawet zapobiec wystąpieniu takich schorzeń jak demencja czy choroba Alzheimera. Dodatkowo, może wpływać na poprawę w zarządzaniu energią mentalną u osób z ADHD i innymi zaburzeniami funkcji poznawczych. 

Wydało się, jak naprawdę Roksana Węgiel sprawowała się w szkole! Specjalne traktowanie
Sonda
Masz dryg do nauki języków obcych?