Uniwersytet Łódzki z własną pasieką!
W Łodzi, na terenie Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego, stoją ule. Opiekunem pasieki jest Artem Luhovyi, student, który postanowił swoim hobby zarażać innych.
Jak wyjaśnia, podczas nauki zgłębiał tajniki ekologii i uświadomił sobie, że pasję do pszczół warto rozwinąć. Na wydziale chciał stworzyć zielony dach i tam założyć ogród z pasieką. Niestety okazało się, że konstrukcja by tego nie wytrzymała. Nie przeszkodziło mu to jednak w planach i zorganizował pasiekę na terenie wydziału. Opowiedział nam, jak do tego doszło, skąd takie hobby, a także przekazał najważniejsze informacje na temat warsztatów i apiterapii.
Polecany artykuł:
"Podłoże zaczyna się od dzieciństwa, kiedy byłem harcerzem. Tam nauczyłem się dbać i szanować naturę. Również mój ojciec prowadził pasiekę, w domu mieliśmy na stałe pięć uli, zajmował się tym hobbistycznie, a ja od czasu do czasu pomagałem.
Z biegiem lat odszedłem od tego, zmieniłem kierunek kształcenia na studia ekonomiczno-społeczne, a dokładnie zajmowałem się zagadnieniem ekomiasta. Tam robiliśmy różne badania, przeglądaliśmy raporty. Zacząłem badać tematy związane m.in. z globalnym ociepleniem i tak trafiłem na zapylaczy, na to jaki mają wpływ na ekosystem w mieście i na bioróżnorodność, a także na produkcję żywności.
Sam chciałem stworzyć stworzyć projekt, który będzie nieść korzyści edukacyjne oraz środowiskowe. Wtedy właśnie pomyślałem o zielonym dachu, było to jednak zbyt kłopotliwe. Nie zraziło to mnie i wspólnie z prodziekanem prof. Mariuszem Sokołowiczem wpadłem na pomysł, by postawić ule na podwórku wydziału. Jedyne co trzeba było zrobić to odszukać kogoś, kto będzie się tym opiekować.
Z czasem odezwało się do mnie Stowarzyszenie Pszczelarzy Ziemi Łódzkiej, którego obecnie jestem już członkiem. Tam spotkałem osoby, w szczególności pana Piotra Kołudę, który pomógł zająć się ulami, ale nie tylko. Wsparcie otrzymałem również jeśli chodzi o warsztaty.
Założyłem w kole naukowym projekt i wewnątrz niego prowadzimy edukację. Obecnie organizowane są warsztaty z prowadzenia hoteli dla owadów czy zakładania pasieki krok po kroku." - wyjaśnia Artem.
Apiterapia na UŁ
Artem prowadzi również apiterapię, czyli leczenie produktami pszczelimi. Po wcześniejszym zapisaniu się, można wejść do domku do apiterapii, który znajduje się na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym, a jego wnętrze nasycone jest zapachami uli i zebranego nektaru.
Wpływa to znakomicie na nasze zdrowie, bowiem wdychanie zapachów tych może wspierać leczenie oskrzeli i płuc. Dodatkowo, pszczoły wytwarzają biopole, które odpręża, uspokaja i usypia.