Unia wprowadza nowy przepis. Dotyczy migrantów. Wszystkie kraje członkowskie będą musiały się dostosować

i

Autor: Pixabay.com

Unia Europejska

Unia wprowadza nowy przepis. Dotyczy migrantów. Wszystkie kraje członkowskie będą musiały się dostosować

2025-02-13 12:19

Pakt migracyjny to kolejny przepis Unii Europejskiej, który będzie miał wpływ na Polskę. Wprowadza wiele zmian, które już niedługo wejdą w życie. Co to dokładnie oznacza dla Polaków? Zapytaliśmy eksperta.

Pakt migracyjny. Nowe przepisy Unii Europejskiej

Polskę oraz wszystkie państwa członkowskie Unii muszą się przygotować na nowe przepisy. Będą stosowane od czerwca i lipca 2026 r. Chodzi o Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w sprawie zarządzania azylem i migracją.

- Pakt migracyjny Unii Europejskiej, znany również jako Nowy Pakt w sprawie Migracji i Azylu, został zaprezentowany przez Komisję Europejską w 2020 roku. Jest to kompleksowa inicjatywa, która ma na celu reformę systemu migracji i azylu w UE, aby lepiej zarządzać napływem migrantów i uchodźców, jednocześnie chroniąc granice i przestrzegając praw człowieka. Pakt ma na celu rozwiązanie problemów związanych z nieudokumentowaną migracją, ochroną granic, a także sprawiedliwym podziałem odpowiedzialności pomiędzy państwami członkowskimi UE – przekazuje nam dr Izabela Florczak, Centrum Studiów Migracyjnych Uniwersytetu Łódzkiego.

Pakt migracyjny. Czy Polska musi się zgodzić?

Jest to przyjęta regulacja i Polska ma obowiązek ją wdrożyć jak każde państwo należące do Unii.

W założeniu, pakt ma na celu stworzenie bardziej spójnego i skutecznego systemu migracyjnego, który będzie bardziej sprawiedliwy, efektywny i oparty na współpracy między państwami członkowskimi. Jest efektem kryzysu migracyjnego, z którym mierzy się Europa.

Rozporządzenie wprowadza mechanizm solidarnościowy, który zastępuje wcześniejsze dobrowolne rozwiązania.

- Mechanizm solidarnościowy Paktu Migracyjnego Unii Europejskiej to kluczowy element mający na celu bardziej sprawiedliwy podział odpowiedzialności w zakresie zarządzania migracją i ochrony uchodźców między państwami członkowskimi UE. Mechanizm ten ma na celu pomoc państwom członkowskim, które zmagają się z dużym napływem migrantów, zapewniając im wsparcie ze strony innych krajów UE – tłumaczy dr Izabela Florczak.

Mechanizm solidarnościowy przewiduje kilka głównych sposobów wsparcia:

  • Przesiedlenie uchodźców i migrantów. Jednak relokacja ma charakter dobrowolny;
  • Wsparcie finansowe;
  • Pomoc w zarządzaniu granicami;
  • Zarządzanie powrotami;
  • Współpraca z krajami trzecimi.

Pakt ma wprowadzić także procedurę azylową, która weszłaby w życie 12 czerwca 2026 roku.

- Ma to na celu zapewnienie skutecznej ochrony dla osób ubiegających się o azyl i umożliwienie szybkiego i sprawiedliwego rozpatrywania wniosków. Pakt kładzie szczególny nacisk na przyspieszenie procesów, zwiększenie efektywności oraz stworzenie mechanizmów solidarnościowych, które pomagają radzić sobie z dużym napływem migrantów – dodaje dr Izabela Florczak, Centrum Studiów Migracyjnych Uniwersytetu Łódzkiego.

Jego kluczowymi elementami są m.in. skrócenie czasu prowadzenia postępowań, ujednolicenie postępowań i wykorzystywanie w nich nowoczesnych technologii.

Polskie korzenie w filmach i serialach. Czy wiedzieliście, że u tych gwiazd płynie biało-czerwona krew?

Kazimiera Szczuka odeszła z show-biznesu
Które państwo jest większe? Quiz tylko dla ekspertów
Pytanie 1 z 15
Stany Zjednoczone czy Kanada